DOLAR 7,6687
EURO 8,9809
ALTIN 468,529
BIST 1096,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

Avrupa Komisyonu Raporuna Kalkınma Bakanlığı’nın E-Yazışma projesi damga vurdu

Avrupa Komisyonu Raporuna Kalkınma Bakanlığı’nın E-Yazışma projesi damga vurdu
15.01.2018
A+
A-

Avrupa Komisyonu 2017 Yılı e-Devlet Kıyaslama (eGovernment Benchmark) Raporu’na Kalkınma Bakanlığı’nın e-Yazışma Projesi damga vurdu. Raporla ilgili konuşan TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, “KEP ve e-İmza’nın kamu kurum ve kuruluşlarında yaygın olarak kullanılmasının önünü açan Kalkınma Bakanlığı’nın e-Yazışma Projesi, kamudaki dijital dönüşüm adına oldukça önemli bir adımdır” dedi.

Avrupa Komisyonu 2017 Yılı e-Devlet Kıyaslama (eGovernment Benchmark) Raporu’nu geçtiğimiz günlerde yayınladı. Rapor kapsamında Türkiye’nin örnek dijital dönüşüm çalışmalarından olan Kalkınma Bakanlığı’nın e-Yazışma Projesi de ele alındı. Kalkınma Bakanlığı tarafından, resmi kurum ve kuruluşların elektronik ortamda resmi belge ve yazışmaları yasal geçerli belgeler olarak, elektronik imza (e-İmza) ile imzalayarak kullanabilecekleri, farklılık oluşturan teknik altyapı mekanizması geliştirildi. Kamu kurumları arasında belge alışverişinde kullanılan ileti aracı olarak Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanımı esas alındı. E-Yazışma Projesi kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarının Elektronik Belge Yönetim Sistemine (EBYS) geçmesi talimatı verildi. Yine proje kapsamında; Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık ve Bakanlıklar başta olmak üzere 200’den fazla kamu kurum ve kuruluşu arasında entegrasyon sağlanarak EBYS kullanılmaya başlandı. Elektronik ortamdaki resmi yazışmalar için kullanılacak ortak kuralları tanımlayan “e-Yazışma Teknik Rehberi” hazırlandı ve rehbere uygun belge üreten yazılım bileşenleri geliştirildi.

Konuyla ilgili konuşan TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, “e-Yazışma; kamu kurum ve kuruluşlarının kendi aralarında ve özel sektör ile yaptığı tüm yazışmaların elektronik ortamda, KEP altyapısı kullanılarak yürütüldüğü resmi yazışma sistemidir. KEP ve e-İmza’nın kamu kurum ve kuruluşlarında yaygın olarak kullanılmasının önünü açan Kalkınma Bakanlığı’nın e-Yazışma Projesi, kamudaki dijital dönüşüm adına oldukça önemli bir adım olarak öne çıktı.

Avrupa Komisyonu 2017 Yılı e-Devlet Kıyaslama Raporu’nda da ele alındığı üzere e-Yazışma Projesi birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Bunlar arasında; kamu kurumları arasında kesintisiz, hızlı ve güvenli doküman alışverişi; bürokratik süreçlerin azaltılması; maliyet ve zamandan tasarruf; iş yükünü azaltma; daha az kağıt tüketimi; hizmet kalitesinin ve verimliliğin artırılması; resmi belgelerde eksikliğin önlenmesi/posta gönderim problemlerinin ortadan kaldırılması; güvenliği ve güveni artırma sıralanabilir” dedi.

 

Raporda ayrıca e-Devlet alanında gerçekleştirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın e-Devlet Kapısı Görüntülü Çağrı Merkezi; Adalet Bakanlığı’nın UYAP Portalı, UYAP SMS Bilgi Sistemi ve İcra Malları e-Satış Portalı; Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Spor Bilgi Sistemi; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün MERNİS’i; Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul’u (MEBBİS); Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Tebligat’ı; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Yeni Kimlik Kartı–MERSİS’i; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun İş Bulma, Başvurma ve Sigorta Hizmetleri; Sağlık Bakanlığı’nın e-Nabız’ı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın Üniversite e-Kayıt’ı gibi başarılı örneklere de yer verildi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.