DOLAR 18,5853
EURO 18,4412
ALTIN 1021,403
BIST 3473,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Çağatay Erşahin:Expotim & Ladin Grubu olarak , 2019’da 35 fuarla ihracatçı firmalarımızı dünyanın çeşitli bölgelerindeki kârlı pazarlara taşıyor olacağız.

  Çağatay Erşahin:Expotim & Ladin Grubu olarak , 2019’da 35 fuarla ihracatçı firmalarımızı dünyanın çeşitli bölgelerindeki kârlı pazarlara taşıyor olacağız.
  15.04.2019
  A+
  A-

  Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?  Firmanız 2018 yılını nasıl geçirdi? 2018 yıl sonu itibarıyla kaç fuar organizasyonuna imza attınız?

  Expotim & Ladin Grubu olarak bizim tek bir amacımız var: Türkiye’nin ihracatını artırmak. Türkiye’nin cesur üreticilerini doğru pazarlara taşımak ve yeni müşterilerle pazar paylarını artırmalarını sağlamak. Bunun için Expotim & Ladin Grubu olarak, Paris’ten Dubai’ye, Johannesburg’dan Moskova’ya, Cakarta’dan Addis Ababa’ya kadar dünyanın çeşitli noktalarında senede ortalama 30 fuar düzenliyoruz.  TC Ticaret Bakanlığı’nın yurt dışı fuar organizasyonu yetki belgesi ile Türkiye için önemi yüksek olan bu pazarlarda düzenlediğimiz prestijli milli katılımlar ve ana organizatörlüğünü üstlendiğimiz fuarlarımızla ülkemizin ihracatına yön veriyoruz. Bu konuda iddialıyız çünkü çok çalışarak yapı, inşaat, makine, tarım, otomotiv ve tekstil gibi ülkemizin önde gelen sektörlerindeki ihracatçılarımızı yurt dışındaki avantajlı pazarlara ulaştırıyoruz. Firmalarımızın yeni pazarlara girip, kendi ürün ve markalarını o ülkelerde bilinir kılmalarını, yeni bayiiler bulmalarını sağlıyoruz.  Bu nedenle, 2018 yılında Türkiye’nin 168 milyar dolarlık tarihi ihracat tablosunda firmamızın da göz ardı edilemeyecek bir payı olduğunu iddia etmekteyiz.

  Expotim ve Ladin olarak iki şirketimizle birlikte bugüne kadar 44 farklı ülkede fuar organizasyonuna imza atmış bulunmaktayız. Bu ülkeler çoğunlukla, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya bölgesinde yer alan ülkeler olup, firmamız yurt dışı fuarcılık sektöründe Orta Doğu ve Afrika bölgesinde geliştirdiği uzmanlığı ve organizasyon yeteneği ile tanınmakta ve fark yaratmaktadır. Birçok firma tarafından zor pazar olarak değerlendirilen ülkelerde önemli girişimlerde bulunarak katılımcılarımız için Irak, Etiyopya, Endonezya, Nijerya, Kenya, Fildişi Sahili gibi zorlu ülkelerde son derece başarılı organizasyonlar gerçekleştirdik.

  Bugüne kadar, Expotim & Ladin Grubu olarak yaklaşık 14.000 katılımcı firmamızla 400’den fazla fuar organizasyonu düzenleyerek, 320.000 m2‘den fazla fuar alanı satışı gerçekleştirdik. 2018 yılında ise 28 fuar organizasyonunda yer aldık, 2019’da ise 35 fuarla ihracatçı firmalarımızı yine dünyanın çeşitli bölgelerindeki kârlı pazarlara taşıyor olacağız.

  2018 yılında ne gibi değişiklikler oldu? Özellikle hangi sektörlere yönelik fuar organizasyonları düzenlediniz? Gelecek dönemde portföyünüze yeni sektörler eklenecek mi?

  Geride bıraktığımız 2018 yılında, yine yapı sektörü fuarlarımız, organizasyon portföyümüzün çoğunluğunu oluşturmuş olup, firmamızın en güçlü ve en iddialı olduğu kulvardaki etkinlikler olarak gerçekleşmişlerdir. Düzenlendiği ülkelerin en büyük ve en geniş katılımlı fuarları olan bu organizasyonların başında, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da düzenlenen ve bizim Türkiye milli katılımını organize ettiğimiz BIG 5 Show Fuarları yer almıştır. BIG 5 Show Fuarları, hem katılımcı/ziyaretçi rakamları ile hem de düzenlenme sayıları ile sektörün önde gelen fuarları olmaktadırlar. Örnek olarak, BIG 5 Show Fuarlarının amiral gemisi olan ve Türkiye’den 251 firmanın katıldığı The BIG 5 Show Dubai, 2018 yılında 39. kez gerçekleşmiştir. The BIG 5 Show Dubai Fuarının en prestijli sponsorluğu olan Platin Sponsorluğunu üstlenerek, 5,000+ m2’lik fuar katılımımız ile İtalya’yı geride bırakarak fuarın en büyük ikinci ulusal katılımını düzenledik. Bu, 2018 yılında firmamız adına elde ettiğimiz en önemli başarımızdır.

  Yine, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yapı ve yapı malzemeleri sektörüne yönelik olarak düzenlediğimiz ve ana organizatörü olduğumuz Addisbuild Yapı Fuarını bu sene 9. kez düzenledik. Etiyopya, Türkiye için en önemli fırsat pazarlardan birisi olmakta ve ülkemizin Etiyopya’da çok değerli yatırımları olmaktadır, öyle ki; Etiyopya’daki Türk yatırımlarının değeri yaklaşık olarak 3 milyar dolar olmuştur. Ülkede yatırımı bulunan 225 Türk firması 30.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Firmalarımız adına bu kadar önemli bir ihracat noktası olan Etiyopya’da düzenlediğimiz Addisbuild Fuarını, 10 yıllık süreye yayılan sıkı ve planlı bir çalışma ile sadece Etiyopya’nın değil, Doğu Afrika’nın rakipsiz yapı etkinliği halini getirmeyi başardık.

  Her geçtiğimiz sene, katılımcı ve ziyaretçi sayısının üstüne koyarak ilerleyen Addisbuild Fuarı, 2018 yılına özel olarak, Etiyopya İnşaat Bakanlığı tarafından resmi olarak desteklenmiş olup, açılışa Etiyopya Başbakan Yardımcısı Sayın Demeke Mekonnen katıldı, fuarın resmi havayolu taşıyıcısı ise Türk Hava Yolları (THY) olmuştur. Ayrıca, Addis Agrofood Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen 9. Addisbuild Yapı Fuarı, bu yıl ziyaretçi rakamlarında 6,000’den fazla profesyonel ziyaretçi ile kendi rekorunu kırmayı başararak, Doğu Afrika yapı sektöründeki güçlü konumunu konsolide etti. 2019 yılında da, daha büyük ve daha geniş bir organizasyon ile Addisbuild Fuarımızı 9-12 Ekim tarihlerinde 10. kez organize etmenin heyecanını yaşıyor olacağız.

  Yapı grubuna ek olarak, tekstil grubumuzda da yine sektörlerinin en başarılı ve en köklü fuarları olan organizasyonlar, 2018 yılında yoğun ilgi gören fuarlarımız arasında yer aldılar. Bunların en başında, yılda iki kere düzenlenmekte olan ve 2018’de 50 ve 51. kez Moskova’da düzenlenen Textillegprom Fuarı gelmektedir. Textillegprom Fuarı geride bıraktığımız 2018 yılında toplamda 1,200 m2’ye yakın Türkiye pavilyonu ve yaklaşık 48 ihracatçı firmamızın katılımı ile gerçekleşmiştir. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Rusya ile ikili ilişkilerimizin emin adımlarla yükseldiği bu dönemde, Moskova Tekstil fuarımızın önemi de hatırı sayılır derecede artmıştır.

  2019 yılına dair hedefleriniz nelerdir? Yeni yatırım planlarınız var mı?

  Her yıl olduğu gibi 2019 yılına da fuar portföyümüze yeni fuarlar, yeni sektörler ve çalışma alanları katarak ilerledik. Bu fuarlara örnek olarak, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın prestijli fuar listesindeki bir fuar olan ve bu yıl 12-15 Şubat tarihlerinde Polonya’nın Poznan şehrinde organize edilecek olan Budma Fuarını verebiliriz.  Polonya ve Orta Avrupa ülkeleri yapı sektörlerinden her yıl yaklaşık 1000 katılımcının yer aldığı, yenilikçi ve son teknoloji ürünlerini yoğun ziyaretçi ilgisiyle geçen 4 gün boyunca sergiledikleri BUDMA 28. Uluslararası Yapı, Yapı Malzemeleri ve Mimarlık Fuarında bu sene daha geniş Türk milli katılım organizasyonu gerçekleştireceğiz.

  Mimarlar, mühendis ve müteahhitlerin yanı sıra; üretici, distribütör, tedarikçi ve dış ticaretçilerin buluşma noktası olan BUDMA Fuarı, Polonya’nın en büyük yapı fuarı olup, her sene Polonya ve çevre ülkelerden gelen on binlerce yapı sektörü profesyonelini kendi çatısı altında buluşturmaktadır.

  2019 yılında firmamız adına önemli bir girişim olarak nitelendirdiğimiz bir diğer fuar ise, Rusya’nın en büyük yapı fuarı olan ve bu yıl 2-5 Nisan’da Moskova’da gerçekleşecek Mosbuild Yapı ve İç Dekorasyon Fuarıdır. T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Mosbuild Fuarı, 62 ülkeden 65,000+ ziyaretçiyi 1,200 katılımcı ile buluşturmayı başaran bir fuardır. Doğu Avrupa için olduğu kadar, Orta Asya için de etkili bir organizasyon olan bu fuara, irili ufaklı özerk devletleri ve en uzak bölgeleri de dâhil olmak üzere Rusya’nın 83 farklı bölgesinden ziyaretçi katılmaktadır. Milli katılım kapsamındaki sektörler dâhilinde organize edilecek daha geniş bir Türkiye pavilyonu ile ihracatçı firmalarımızın Rusya pazarındaki etkinliğini Mosbuild Fuarı sayesinde bir hayli arttırmayı planlıyoruz.

  Yine 2019 yılı atılımlarımız arasında firmamızın tarım, tarım makineleri, ambalaj ve paketleme sektöründe fuar takvimine eklediği yeni fuarları gösterebiliriz. Özellikle ağırlıklı olarak Afrika’nın en önemli ticari şehirlerinde düzenlenen bu fuarlardan, Kuzey Afrika’da Cezayir SIMA SIPSA, Batı Afrika’da Nijerya Gıda-Tarım ve Paketleme, Doğu Afrika’da Etiyopya Gıda-Tarım ve Paketleme fuarları ile gıda, ambalaj ve paketleme sanayinde yeni yeni gelişmekte olan Afrika şehirlerinde fuar düzenlemekteyiz. Eminiz ki, birçok sektörde olduğu gibi firmalarımız büyük ihtiyacın olduğu bu ülkelerde düzenlenen avantajlı fuarlarımıza katılarak, sayısız iş yapma şansından yararlanacak ve kârlı iş ortaklıklarına imza atacaklardır.

  Sektörünüzün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Firmaların ve sektörün gelişimi bu açıdan sizce hangi noktada?(Türkiye’deki konut stoku, pazar daralması ve Türkiye’deki fuar organizasyonları)

  Birçok sektörde olduğu gibi, yurt dışı fuarcılık sektöründe de birçok yenilik yaşanmakta ve şartlar çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Değişimin bu kadar hızlı yaşandığı bir dünyada bizlerin de başarı için değişime ve yeni şartlara ayak uydurmamız ve bu gibi konularda hızlı karar ve aksiyon almamız gerekmektedir. Sektörel fuarların öneminin her geçen gün daha da arttığı bir dönemde, %100 Türk sermayeli bir firma olarak biz, Ticaret Bakanlığı’nın vermiş olduğu yurt dışı fuar düzenleme yetkisi ile daha kaliteli ve iyi hizmetin yanı sıra, firmalarımızın direkt ülke pazarına girişine olanak sağlayan fuarları etkinlik portföyümüze katıyoruz.

  Tam da bu noktada, Türkiye’nin tek pazar haline geldiği ve firmaların yoğun ilgi gösterdiği Katar’da, yapı malzemeleri sektörüne yönelik olarak The BIG 5 Qatar Fuarının Türkiye milli katılımını düzenliyoruz. 2019 yılında 2. kez organize edeceğimiz bu fuar ile firmalarımız, tüm dünyada satın alma gücü paritesine (PPP) göre en zengin ülke olan Katar’ın ihracat pazarına giriş yapabilecekler.

  İkinci bir örnek ise; yine uluslararası fuar şirketlerinin organizasyon yapmaktan geri durduğu ülkelerden olan Irak’ta, Iraq Build adıyla yapı ve inşaat fuarı düzenlemekteyiz. Özellikle savaş sonrası dönemde yeniden yapılanmakta olan ve birçok altyapı inşaat projesinin kamu ihalesine açıldığı Irak, şu anda global inşaat sektörünün gözdesi konumundadır. Ülkede şu anda Ulusal Yatırım Komisyonu tarafından hazırlanan listeye göre yapımına karar verilen 157 adet proje bulunmakta ve bu projelerin tahmini değeri ise 100 milyar dolar olmaktadır. Burada ise; Irak hükümetiyle yaptığımız özel anlaşma gereği bir Türk firması olarak 2019 yılının tek uluslararası inşaat fuarını düzenleme yetkisini almış bulunmaktayız. Bu yönüyle uluslararası firmaların Irak yapı sektörüne “resmi giriş kapısı” görevi görecek olan Iraq Build Fuarını bu yıl 6. kez düzenlemekten dolayı gurur duyuyoruz.

  İhracata katkınız yıllık ne kadardır?

  Bildiğiniz gibi, 2018 yılında ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı .Geçtiğimiz sene ihracat rakamları, %7,1 artışla 168,1 milyar dolar oldu. Expotim & Ladin Grubu olarak biz ise; 2018 yılında 700 firmayı yurt dışında uluslararası fuarlara götürdük. Böylece 2018 yılında ülkemizin kırdığı ihracat rekoruna doğrudan katkı sağladık. Ülke ekonomisi bu yılki ihracat rekorunda en büyük katkıyı fuarların yaptığı görüşündeyiz. Bu ülkemiz ve ihracatçılarımız için çok büyük başarı. Bizi tercih ederek fuarlarımıza katılan firmalarımızdan çoğu fuarlarımız aracılığıyla yeni pazarlara açıldılar. Bulundukları pazarlardaki paylarını büyüttüler ve istihdama katkıda bulundular.

  Türk üreticileri dünyadaki her noktada fuarlara katılıyor çünkü fuarlar Türk firmalarının ihracatının gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. İhracat yapabilmenin tek yolu fuarlar olmasa da en etkin yolu fuarlar diyebiliriz. İnsanların fiziksel iletişime geçerek güven oluşturmaları, ürünleri görebilmeleri fuarların öneminin başlıca nedenlerindendir. Bireysel ziyaretlerin hem yorucu hem de maliyetli olması da fuarların önemini artıran başka bir etkendir. Yakın zamanda Ticaret Bakanlığı’nın verileri de açıklandı. Bakanlık 279 fuarın milli katılım organizasyonuna destek sağladı. Bu fuarlarda toplam 28 ülkede düzenlenen 78 fuarda Türkiye tanıtım stantları açıldı. Firmalarımız, ülkemizi kaliteli ürünleriyle zaten tanıtıyor ve katkı sağlıyorlar. Bakanlığımız da bu stantları açarak Türkiye’nin söz konusu yurt dışı fuarındaki ulusal katılımına destek sağlıyor. Bu tanıtım stantları öncelikle çok şık bir tasarıma sahip olup, ülkemize ve fuar hangi sektöre aitse o sektöre yönelik tanıtım çalışmalarının yapıldığı noktalar oluyor ve sektörümüzün o ülkedeki imajını güçlendiriyorlar.

  Fuara gelen ziyaretçilerin büyük çoğunluğu o sektörle veya o ülkeyle ilgili firmalar, bireylerdir. Bununla birlikte sektörün içindeki firmalar ve bireyler bir alanda buluşmuş oluyorlar.  Ülkemizde firmaların yurt dışı fuarlarına katılmaları ve ihracatlarını artırarak ülkeye faydalı olmaları amacıyla teşvikler sağlanmaktadır. Ticaret Bakanlığı’nın sağladığı bu finansal destekler sayesinde Türkiye’deki ihracatçı firmalar maliyetlerini düşürerek fuarlara katılabilirler. Bu fuarlarla birlikte satışlarını artırabilir ve ülkeye döviz girişi sağlamış olurlar.

  Türkiye’deki turizm atağı ve Türk dizilerinin iş yaptığınız ülkelerde size avantaj katıyor mu?

  Ülke olarak hedefimiz turizmi 81 ile yayarak 70 milyar dolar gelir sağlamaktır. Bu çok önemli bir hedef ve ülkemize büyük katkı sağlamasını bekliyoruz. İhracatımızı da olumlu etkileyecek bir çalışma olduğunu düşünüyorum.  Türk dizilerinin yayınlandığı ülkelere Türkiye’nin marka bilinirliğine ve marka değerine büyük katkı sağlamaktadır. Ve yayınlandığı coğrafya ile aramızda kültürel yakınlık sağlamakta ve güven köprüsü kurulmaktadır. Turizm Atağı ve Türk dizileri, kültürümüzün uluslararası alanda tanınması arttıracak ve Türkiye’ye büyük katkı sağlayacaktır.

   

  Sektörde yaşanan en önemli sorunlar ve çözüm önerileriniz nedir? Beklentileriniz nelerdir?

  Bizce, fuarcılık sektöründe yaşanan en önemli sorunlardan birisi, kısaca belirtecek olursak; yanlış yönlendirmeler sonucu müşteri memnuniyetinin sağlanamamasıdır. Yani katılımcı fuar firmalarının doğru bir yönlendirme ve doğru bir organizasyon olmaksızın katıldıkları fuarlardan istedikleri verimi alamamaları ve sonrasında işlerine katkı sağlayan bir faaliyet olarak fuar katılımını iş çözümleri arasından çıkartmayı tercih ediyor oluşlarıdır. Bu bazı olaylarda, katılımcıların fuar düzenleme yetki belgesine sahip olmayan organizatörleri tercih etmelerinden kaynaklanan bir durum olabilmektedir. Fuar katılımcısı ihracatçı firmalar daima yurt dışı fuar organizasyonlarında Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenen, yetkilendirilen ve desteklenen organizatörlerle çalışmaları gerekir. Ticaret Bakanlığı’nın yetki belgesi, bu noktada fuar katılımcısı firmaların satın aldıkları hizmetin karşılığını alamama gibi durumlarda, fuar organizatörünü hesap verebilir olmasını garantilemektedir. Bu da organizatör-katılımcı arasındaki ilişkinin daha güvenilir olmasını sağlamaktadır. Hem Ticaret Bakanlığı yetki belgesine sahip olmayan organizatörlerin tercih edilmesi, hem de doğru bir çalışma yapılmaksızın fuar yönlendirmesi/seçimi yapılması, sektörde ne yazık ki müşteri kaybına yol açmakta olup, fuarcılık sektörünü olumsuz etkilemektedir. Fakat bir yerde de, bu ve bunun gibi olaylar, bizim gibi Ticaret Bakanlığı yetki belgesine sahip başarılı fuarcılık şirketleri için avantaj olabilecek ve önceki fuar deneyiminden memnun olmayan katılımcı firma ile profesyonel bir diyalogun kurulmasıyla lehlerine çevirebilecekleri bir durum da olmaktadır.

  Diğer bir sorun ise; ne yazık ki fuar organizasyonu dendiğinde, insanların aklına hala stant yapımı, stant inşası gibi sektörün sadece alt dalını oluşturan bir iş kolu gelmektedir. Oysaki bir fuar, A’dan Z’ye yapılması gereken birçok iş kalemi olan bir organizasyondur. Nedir bu kalemler? İlk önce doğru sektörün ve doğru lokasyonun yani ülkenin ve pazarın seçilmesi, bu konuda yapılması gereken pazar araştırmalarının yapılması, sonrasında yapılmasına karar verilen fuarın tanıtım işlerinin yapılması ve fuarın hem katılımcı hem de ziyaretçi çalışmalarının icra edilmesi… Sonrasında, eğer bu bir yurt dışı fuarı ise firmaların sergileyecekleri ürünlerin hatasız ve gecikmesiz nakliyesi ve en sonunda da; fuarın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi gibi maddeleri içermektedir.

  Tam da bu nedenle, fuar katılımcısı firmalarımızla daha profesyonel bir diyalog kurma amacıyla, fuarlarımızda gerçekleştirdiğimiz birebir görüşmelerde müşteri memnuniyetini tesis etmek için hazırladığımız teklif ve promosyonları, fuar katılımcılarımızın bir sonraki fuar iştiraklerini garantilemek maksadıyla planlıyor ve yapıyoruz. Bu yaklaşım, uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirketler grubu olarak bizi hem daha etkili bir oyuncu yapıyor, hem de; fuarlarımızın uzun soluklu ve güvenilir olduğu algısını pekiştiriyor.

  Expotim & Ladin Grubu olarak 2018 yılında düzenleyeceğimiz tüm fuarlarımızda da, tam olarak bu türden bir çalışma yapıyoruz. Çünkü biz inanıyoruz ki; bulunduğumuz dönemde, hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin, sadece ve sadece müşteri memnuniyetini garanti altına alabilen ya da alma konusunda çaba sarf eden ve kurumsal kimliğinin yanında marka değerini de koruyan şirketler ayakta kalacaklardır. Bu nedenle bizler de; müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik argüman ve çözüm önerilerimiz sayesinde, hem yaptığımız işe hem de fuarcılık sektörüne artı değer katmak amacındayız.

  Irak en fazla ihracat yaptığımız ve lojistik olarak avantajımız olan küresel ticaretin gözde ülkelerinden birisi durumunda, sizce Irak pazarında ihracat şansı en yüksek sektörler hangileri?

  İnşaat ve Gıda ana sektörler olarak başarı şansı en yüksek sektörler diyebiliriz çünkü Irak en çok gıda ve gıda makineleri ithalatı yapmaktadır.  Aynı zamanda özellikle savaş sonrası dönemde yeniden yapılanmakta olan ve birçok altyapı inşaat projesinin kamu ihalesine açıldığı Irak, şu anda küresel inşaat sektörünün gözdesi konumundadır ve gıda ise her zaman insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için birincil ihtiyaç olmaktadır.

  Irak ihracat pazarından pay almak isteyen firmalara cesaretli, kararlı, sabırlı olmalarını öneriyoruz. Öncelikli olarak marka değerlerini arttırmalarını ve marka bilinirliği yaratmalarını tavsiye ediyoruz. Bunu yapmanın en yolu tabii ki Irak’ta düzenlenecek seçkin etkinliklerde boy göstermek olduğunu söylemeliyiz. Bu nedenle, yapı, yapı malzemeleri ve iş makineleri sektöründe ihracat yapmak isteyen firmalarımıza Iraq Build Fuarı’na katılmalarını öneriyoruz çünkü karar verici konumunda olan Irak’lı birçok devlet adamı fuarımızda bulunacak ve ülkenin yeniden yapılanmasında rol sahibi olacak önemli projeler, özel sektörün de katılımıyla bu platformda konuşulacak.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.