DOLAR 32,852
EURO 35,1977
ALTIN 2456,097
BIST 10471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Çevreyi korumanın yollarından biri yapılaşmada çevreci yaklaşım

  Çevreyi korumanın yollarından biri yapılaşmada çevreci yaklaşım

  Dünyanın nüfusu hızla artıyor. Kaynakların sınırlı olduğu dünyada gelişen teknoloji ile tüketim alışkanlıkları değişiyor. Daha fazla konuta, gıdaya ve suya ihtiyaç duyuluyor. Çevre bilincinin artmasına karşın üretim teknolojilerinden tüketim bilincine kadar her aşamanın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.

  Çevre dostu, nefes alan, hafif yapı malzemeleriyle Ytong, ülkemizde sağlıklı ve güvenli konutlar inşa edilmesine öncülük ediyor.

   Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, 05-11 Haziran tarihleri arasında kutlanan Çevre Koruma Haftası kapsamında değerlendirmelerde bulunarak, “Üretimden tüketime kadar her aşamada çevremizi koruyarak geleceğimize sahip çıkabiliriz” dedi. İklim krizinin sonuçlarının daha fazla görülmeye başlandığı, suyun ve doğanın değerinin her geçen gün arttığı bir ortamda attığımız her adıma dikkat etmemiz gerektiğini vurguladı. Öztoprak, Türk Ytong’ un kuruluşundan bugüne bu sorumluluk bilinciyle üretim yaptığını ve sektörüne örnek olmaya çalıştığını belirtti.

  61 yılda 10 milyar doları aşan döviz tasarrufu

  Tolga Öztoprak nüfusun arttığı bir dönemde konut ihtiyacının da beraberinde geldiğini paylaşarak sürdürülebilir yapılaşmanın önemli adımlarından birinin de sürdürülebilir malzemelerin tercih edilmesi olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Yapılarda kullanılan malzemelerin çevreye olan etkileri üretim aşamasından  itibaren araştırılmalıdır. Çevre dostu, yapı ömrü sona erene kadar çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek sürdürülebilir yapı malzemeleri tercih edilmelidir. Yapılaşma kapsamında sadece konutları değil, iş yerlerini, üretim tesislerini, fabrikaları hatta organize sanayi bölgelerini de düşünmemiz gerekiyor. Hem yaşam hem de üretim alanlarını iyi planlamalı, doğru malzeme kullanarak çevreye uyumlu bir şekilde inşa etmeliyiz.”

  Türk Ytong olarak mineral hammaddelerden üretilen doğa dostu ürünlerimizle, içinde yaşayanlara artı değer sunan sağlıklı ve kaliteli çağdaş konutlar inşa edilmesine katkı sunuyoruz. Üretim tesisleri, fabrikalar için özel, pratik çözümler üretiyoruz. Ürünlerimizin ısı yalıtımı performansını artırmaya yönelik AR-GE çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalar sonucunda daha konforlu, daha hafif ve enerji dostu binalar için Ytong 0,08 isimli ürünümüzü piyasaya sunduk. Bu ürün sağlamlıktan ödün vermeden standart bloklara göre %40 daha fazla ısı yalıtımı sağlıyor. 1965’ten bu yana Türkiye’de Ytong ile inşa edilen konutlardaki ısı yalıtımından elde edilen enerji tasarrufu, 10 milyar doları aşan döviz tasarrufu sağladı. Bu rakam yıldan yıla artacaktır. Ürünlerimize “Çevre Etiketi” (EPD) aldık ve bu konuda da  bir ilki gerçekleştirdik.  Türkiye’de sektör bağımsız EPD belgesi alan ilk markayız. Ytong olarak her zaman sürdürülebilir yapılaşmaya önem verdik. Ürünlerimizi ve üretim teknolojimizi çevreye zarar vermeyecek şekilde geliştirmeye özen gösterdik… Üretim süreçlerimizi tamamen kapalı döngü şeklinde hem düşük enerjiyle hem sıfıra yakın atıkla yürütüyoruz.” dedi.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.