DOLAR 31,3757
EURO 34,0458
ALTIN 2101,702
BIST 9097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Değirmen sektöründen 120 milyon dolarlık yatırım atağı

  Değirmen sektöründen 120 milyon dolarlık yatırım atağı
  25.03.2018
  A+
  A-

  29 Mart-1 Nisan tarihlerinde ilk kez düzenlenecek ‘Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı’ (World Mill Tech) öncesi sektörü değerlendiren Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, “Ürettiğimiz makinelerin yüzde 90’ını ihraç ediyoruz. İhracat rakamlarında Çin’den sonra 2’nciyiz. Fuarla birlikte hedefimiz lider olmak” dedi. 2018 ve 2019 yılları için 120 milyon dolarlık yatırım hedefleri olduğunu belirten Demirtaşoğlu, böylece ürün kalitesini yükseltip, ihracatı kilogram başına 12.5 dolardan 18-20 dolar seviyelerine çıkarmak istediklerini söyledi.

   

  TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy da “Dünyada söz sahibi olan Türk değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için fuar önemli bir basamak olacak” diye konuştu.   

   

  Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ile Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek ‘Dünya Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı’ (World Mill Tech) için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. İlk kez düzenlenecek World Mill Tech, tohum üreticilerinden uluslararası hububat ve bakliyat alıcılarına, değirmen yöneticilerinden gıda firmalarının yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar geniş bir ziyaretçi profilini ağırlayacak. 16 ülkeden 96 marka ve 120’den fazla katılımcı, 4 salon 30 bin metrekarelik TÜYAP alanında bir araya gelecek.

   

  World Mill Tech Fuarı için hazırlıklarını sürdüren TÜYAP yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından Antalya’da düzenlenen ‘Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un’ konferansına katıldı. Konferansta World Mill Tech Fuarı’nın tanıtımını da yapan yetkililer, sektörün gelişimine büyük destek verdi. Avrupa’dan Yakın Asya’ya, Rusya’dan Ortadoğu’ya, Afrika’dan Türki Cumhuriyetlere kadar dünya çapında önemli alıcıların fuara katılacağını belirten TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy, “Dünyada söz sahibi olan Türk değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için fuar önemli bir basamak olacak” diye konuştu.

   

  Uluslararası alanda rakibimiz yok

  Fuar öncesi sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, değirmen ve sektör makineleri imalatçılarının 2017 yılında 100 milyon dolar civarında bir yatırım gerçekleştirdiğini söyledi. “Yapılan bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin sektör ihracatı yüzde 50 arttı” diyen Demirtaşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de ihracatın kg bedeli 1.5 dolar civarındayken sektörümüzün ihracat değeri 12.5 dolar civarında. Değirmen makineleri sektörünün en önemli avantajlarından biri uluslararası arenada 4 adet büyük rakibinin olması. Bu firmaların ürünlerinin kaliteleri Türk mallarıyla aynı olmasına rağmen fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Türk imalatçılar rekabette herhangi bir sorun yaşamıyor. Böylece karlılık oranları muhafaza ediliyor. Uluslararası arenada yerli imalatçılarımız sadece kendi aralarında fiyat rekabeti yaşıyor. Bu durumun da önüne geçebilmek için çalışmalarımız devam ediyor.”

   

  Hedef liderlik

  Değirmen makineleri sektörünün dünyadaki toplam pazarının 3 milyar dolardan fazla olduğunu anlatan Demirtaşoğlu, “İhracat rakamlarında Türk değirmen makineleri sektörü dünyada Çin’den sonra 2’nci sırada yer alıyor. Fuarla birlikte hedefimiz lider olmak” diye konuştu. Türk değirmen makinelerinin yüzde 90’dan fazlasının yurt dışına ihraç edildiğine işaret eden Demirtaşoğlu, “Firmalarımız, değirmen makineleri üretiminden un tesisi kurulumuna kadar geniş bir kapsamda hizmet veriyor. Anahtar teslimi bir fabrikanın makine maliyeti, makine parkuru ve tahıl depolama alanları da dahil 1 milyon dolar ile 20 milyon dolar arasında değişiyor. Sudan’dan Çin’e, Tayland’dan Endonezya’ya, Irak’tan Karayipler’e un ihracatı gerçekleştiriyoruz. 1 milyar 77 milyon dolar ihracat hacmi ile değirmencilikte güçlü bir role sahibiz. Her yıl gittikçe artan bir ivmede ülkemize döviz girdisi sağlıyoruz” dedi.

   

  120 milyon dolarlık yatırım planı

  2018 ve 2019 yıllarında, değirmen makineleri sektörünün yine 120 milyon dolarlık bir yatırım planı ortaya koyduğunu açıklayan Demirtaşoğlu, gelecek hedefleri hakkında şunları kaydetti: “Bu planı hayata geçirerek ürün kalitesini daha da yükseltmek ve ürün ihracat rakamını kilogram başına 12.5 dolardan 18-20 dolara çıkarmak istiyoruz. Böylece teknolojik ve stratejik ürün üreterek ülkeye daha fazla katma değer yaratabiliriz. İhracat rakamlarımızda bu yıl yüzde 40’lık bir büyüme ve 2019’da en az yüzde 30-40 arasında bir büyüme öngörüyoruz.”

   

  Ana problem ara eleman

  Türkiye’de tüm sektörlerde olduğu gibi değirmen makineleri sektöründe de ana problemin yetişmiş ara eleman ve eğitimi olduğunu belirten Demirtaşoğlu, bu problemi aşmak için Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüterek hazırladıkları projeyi 2-3 yıl içerisinde hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Döviz kurundaki yükseliş nedeniyle girdi maliyetlerinin artmasının da sektör için diğer negatif durumlardan biri olduğunu anlatan Demirtaşoğlu, “Bu artışın verdiği zararın önüne geçmek için bu konularda devletin Türkiye’de üretilmeyen ürünlere verdiği desteğin kolaylaştırılması ve artırılması, özellikle genç girişimcilerin sanayiye kazandırılması hedeflenmelidir. Ayrıca derneğimiz tarafından, üretim yapan firmalarımızın yer aldığı sanayi ve organize sanayi bölgelerindeki elektrik, su, iletişim, yol ve altyapı problemlerinin acilen çözüme kavuşturularak ülkenin üretim ve ihracat miktarının hızlı bir şekilde artırılması gerekiyor” yorumunu yaptı.

   

  Sektörün ihracat rakamları:

  Yıl/İhracat

  2013-384.919.155 TL

  2014- 526.381.500 TL

  2015-636.743.174 TL

  2016-556.542.083 TL

  2017-856.915.203 TL

  2018 (Tahmini) -1.000.000.000 TL

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.