DOLAR 20,9567
EURO 22,4572
ALTIN 1312,757
BIST 5114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Geleceğin ofisleri “Sürdürülebilir” olacak

  Geleceğin ofisleri “Sürdürülebilir” olacak
  11.05.2023
  A+
  A-

  Geleceğin ofis yapısını öngören Yüksek Mimar İklima Şenol Gönenç, sürdürülebilirliğin temel alınacağını ve çalışma alanlarının yalnızca iş üretmenin ötesinde sosyal ihtiyaçlara cevap veren, teknoloji odaklı, durağanlıktan uzak mekanlar olacağını belirterek konuyla alakalı detayları paylaştı.

  Sürdürülebilir mimari alanında çalışmalarına devam eden Yüksek Mimar İklima Şenol Gönenç, geleceğin ofislerinin nasıl tasarlanacağını anlattı. İtalya’da doğan fütürizm akımının günümüz şehirlerini şekillendirdiğini belirten İklima Şenol Gönenç, “Fütürizm geleneksel olarak her şeye karşıdır. Makineyi, hızı, teknoloji ve geleceği sever. Bugün geldiğimiz noktada şehirlerimiz fütüristik anlayışla tasarlanıyor. Bunun yanında artık farklı ihtiyaçlarımız ve odak noktalarımız var. Bu noktalardan biri sürdürülebilirlik; sınırlı kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmak mimaride de kendine karşılık buluyor” sözleriyle sürdürülebilir mimarinin önemine vurgu yaptı.

  Fütürizmden sonra 21. yüzyılda akımın içerisine “hümanizm ve doğa” ögelerinin girmesiyle birlikte neo fütürizmin ortaya çıktığını söyleyen Gönenç, “Neo fütürizm ile birlikte önem kazanan insanın fiziki ve ruhsal ihtiyaçları tasarımın merkezi haline geldi. Yakın geçmişte ise nüfusun artması ve kaynakların hızlı tükenmesi sebebiyle ‘sürdürülebilirlik’ kavramı mimariyi derinden etkiledi” ifadelerini kullanarak sürdürülebilir mimarinin detaylarını paylaştı.

  Sürdürülebilir Mimarinin Yapıtaşları

  Günümüzde insanların en çok vakit geçirdiği alanlardan biri olan ofislerde insan ve sürdürülebilirlik odaklı olmanın öneminin altını çizen İklima Şenol Gönenç, “Şirketler, çalışanlarının, hem pandemiden sonra artan sağlıklı çalışma ortamı beklentilerini hem de Z kuşağının ihtiyaçlarını karşılamak için iç mekanlarının, binalarının daha iyi koşullar sağlamasına dikkat ediyor” diyerek tam bu noktada sürdürülebilir mimarinin önemli rol oynadığını vurguladı.

  Sürdürülebilir mimarinin yapıtaşlarını açıklayan Gönenç, “Hayatımızdaki en önemli gerçek kaynaklarımızın sınırlı olduğu. Bu sebeple kaynakları minimum seviyede kullanmak, doğayla uyumlu ve insan sağlığı için faydalı yapılar üretmek bu konseptin temelini oluşturuyor. Güneş ışığının en verimli şekilde kullanılması, sosyalleşme ve rahatlama alanlarının proje içerisinde yer alması, ergonomik mobilya tasarımı, yeşil alan yaratılması gibi detaylar önemli noktaları oluşturuyor” dedi. 

  Sürdürülebilir Mimari Anlayışıyla “Geleceğin Ofisleri”

  Geleceğin ofislerinin sürdürülebilir mimari anlayışıyla tasarlanacağını söyleyen Yüksek Mimar İklima Şenol Gönenç, “Çalışma alanlarının teknoloji odaklı, ofis içi hareketin, aktivitenin ön planda olduğu, birden çok şeye aynı anda odaklanabilme yeteneğinin gözetileceği şekilde evrilmesini bekliyoruz. Akıllı sistemlerin ofis mahalleri ve mobilyalarına entegrasyonu günümüzde tasarımlara yerleşmeye başladı ve önümüzdeki yıllarda tasarımların olmazsa olmazı haline gelecek. Teknolojinin her şeyi hızlandırması ve aynı mekanda hareketsiz  geçirdiğimiz saatlerin süresinin artması mobilya ergonomilerinin geliştirilmesini mecbur kılacak. Gelecek ofislerin, yalnızca iş üretmenin dışında sosyal ihtiyaçlara cevap veren,  teknoloji odaklı, sürdürülebilir ve aynı anda birden fazla iş yapmaya olanak sağlayan (multitasking), durağanlıktan uzak mekanlar olarak tasarlanacağını söylemek mümkün” ifadeleriyle geleceğin ofislerinin sahip olacağı özellikleri sıraladı.

  İklima Şenol Hakkında:

  1988 ‘de Konya Beyşehir’de doğdu. Ankara Mehmet Emin Resulzâde Anadolu Lisesi’nin ardından Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde NAAB Amerika Birleşik Devletleri denkliği ile yüksek lisansını tamamladı. İngiltere; Salford Üniversitesi’nde ‘Kentsel Dönüşüm ve Sürdürülebilir Mimari’ üzerine çalıştı. O dönemde yeşil bina tasarım ve danışmanlığı, sürdürülebilir kentler üzerine eğitimler ve BREEAM Değerlemecisi ünvanı aldı. MESA Mesken A.Ş, Alp Mimarlar Ltd. Şti. ve Hatırlı Mimarlık Ltd. Şti. şirketlerinde tecrübe edindi. 2014 yılından bu yana kurucusu olduğu İklima Şenol Mimarlık ve Givera Mimarlık Ltd. Şti.’ de Yüksek Mimar olarak, Şenol Petrol Tic. Ve San. A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi pozisyonunda çalışmalarını sürdürmektedir.Ticari faaliyetlerinin yanı sıra KAGİDER, ANGİKAD ve İDEALİST derneklerine üyedir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.