DOLAR 32,8221
EURO 35,1421
ALTIN 2451,742
BIST 10771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Gloria Hotels & Resorts, turizm sektöründe öncü sürdürülebilirlik projelerine imza atmaya devam ediyor!

  Gloria Hotels & Resorts, turizm sektöründe öncü sürdürülebilirlik projelerine imza atmaya devam ediyor!
  01.06.2024
  A+
  A-

  Turizmde sürdürülebilirliğin önemine dikkat çeken Gloria Hotels & Resorts, yürüttüğü çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik çalışmalarına yaptığı güçlü yatırımlar ve uyguladığı öncü projeler ile sektöre yön vermeye devam ediyor. Geleceğe yaşanılabilir bir dünya bırakmak amacıyla yola çıkan Gloria Hotels & Resorts, 2024 yılında daha da güçlendirerek sürdürülebilirlik faaliyetlerine ağırlık vermeye devam ediyor.

  Turizmde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda çalışmalarına yön veren Gloria Hotels & Resort, 2005 yılından bu yana ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi çerçevesinde yürüttüğü çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik çalışmalarına öncü projeler ile devam ediyor. Özaltın Holding bünyesinde faaliyet gösteren Gloria Hotels & Resorts, sürdürülebilir turizm çerçevesinde 2023 yılında yaptığı  yatırımın ardından, 2024 yılında çevresel ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirme konusundaki taahhütlerini daha da güçlendirerek sürdürülebilirlik faaliyetlerine ağırlık vermeye devam ediyor.

  Çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği destekliyoruz!

  Dünyanın en önemli çevre ve sürdürülebilirlik platformu olan Global Sustainable Tourism Council (GSTC)’ın kriterleri temel alınarak oluşturulmuş olan Türkiye Sürdürülebilir Turizm Sertifikası’nın sahibi olan Gloria Hotels & Resorts, aynı zamanda Travelife Gold, Sıfır Atık Belgesi ve Mavi Bayrak Sertifikaları ile de sürdürülebilirlik çalışmalarını destekleyen Gloria Hotels & Resorts, Gloria Sports Arena özelinde ise bina ve iç mekanların çevre dostu ve sürdürülebilirlik kriterlerine göre tasarlandığını, inşa edildiğini ve işletildiğini belgeleyen LEED Gold Sertifikası’na sahiptir. Gloria Hotels & Resorts, cinsiyet eşitliği çalışmaları kapsamında fırsat eşitliği sağlamak adına 5 numaralı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konusunda yaptığı çalışmaları ile bağımsız denetim firması olan Intertek tarafından denetlenerek İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı da almıştır.

  Kullandığımız enerjinin tamamını Güneş’ten kazanıyoruz!

  Günümüzde fosil yakıtların yanmasıyla ortaya çıkan ve giderek artan karbon emisyonu problemleri günden güne artmaktadır. Enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor olması artık daha da önemlidir. Güneş enerjisi %100 temiz, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Güneş ışınımı doğrudan elektrik enerjisine çevrilir ve hiçbir sera gazı salınımı olmaz. Gloria Hotels & Resorts olarak 2024 yılı itibariyle otellerimizde kullandığımız enerjinin tümünü Güneş’ten kazanıyoruz. Böylece güneşin bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle iklim değişikliği ile mücadelede üzerimize düşen yükümlülüğü yerine getirmeye devam ediyoruz.

  Amacımız geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakmak

  Turizmde sürdürülebilirliğin önemine dikkat çeken Gloria Hotels & Resorts Yönetim Sistemleri, İnovasyon ve Kalite Direktörü Burcu Arı, bu kapsamda sektöre ve bağlantılı diğer sektörlere büyük görev düştüğünü vurgulayarak sürdürülebilirlik faaliyetleri için son iki yılda birbirinden özel ödüller kazandıklarını ve öncü projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

  Hayata geçirdikleri sürdürülebilirlik çalışmalarıyla bugüne kadar enerjide yılda yüzde 10, su tüketiminde yüzde 46 tasarruf sağladıklarını ifade eden Burcu Arı bu çerçevede gerçekleştirdikleri diğer faaliyetlerle ilgili şunları söyledi: “Amacımız daha yeşil daha sağlıklı dünya için katkı sağlamak. Bu kapsamda sürdürülebilir ve etik kurallara sahip şirketlerle çalışmaya öncelik veriyoruz. İşletmemizde eko sertifikalı çevre dostu temizlik ürünleri, geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıyoruz. Tüm alanlarda merkezi iklimlendirme, enerji tasarrufu ve kimyasal atık miktarını azaltmaya dönük halojen, cıva içeren ampuller yerine tasarruflu aydınlatma, enerji tüketimini kontrol eden sistemler, tesis dışı aydınlatmalarda otomasyon sistemlerini kullanarak büyük oranda enerji tasarrufu sağlıyoruz. Tasarım ve dekorasyonumuzu gün ışığından maksimum fayda sağlamaya yönelik planladık.” Türkiye’nin en geniş doğasına sahip oteli olan Gloria Hotels & Resorts ;  Geniş yeşil alanların sulamasında damlama ve spring sulamayı tercih ettiklerini belirten Arı, “Peyzajda susuzluğa ve hastalıklara dirençli çim türü sayesinde kimyasal kullanımını yüzde 95, su tüketimini yüzde 35 oranında azalttık. Sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında 2028 yılına kadar karbon salınımını yüzde 20 oranında azaltmayı amaçlıyoruz” dedi.

  Ödüller ve Sertifikalar Hakkında:

  Sıfır Atık Belgesi: İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atığın miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımıdır.

  Travelife: Bir Sürdürülebilirlik Sistemi ödülüdür. Dünya’da en çok tanınan eko etiketten biridir. Travelife Sürdürülebilirlik Sistemi ilkeleri hem konaklama tesislerindeki çevreye duyarlı düzenlemeleri hem de çalışanların sosyal güvenlik hakları, çalışma saatleri, ücret skalaları, çevre hakkında aldıkları eğitim, hizmette kullanılan ürünlerin yerel üreticilerden alıp alınmadığı dolayısıyla yerel ekonomiye ne kadar fayda sağladığını ölçmektedir.

  Mavi Bayrak: Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için öncelikle temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir.

  LEED Gold: LEED Sertifikası, USGBC (United States Green Building Council), yani Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş, yeşil binaları derecelendiren bir sistemdir. Sertifikanın amacı, bina ve kent ölçeğinde çevreye duyarlı tasarım, uygulama ve işletme standartlarını geliştirmek ve yaymaktır.

  Gloria Hotels & Resorts Hakkında: 

  Özaltın Holding’e ait olan Gloria Hotels & Resorts markası, Antalya- Belek Bölgesinde yaklaşık 2.400.000 m² alan üzerine kurulmuş olup, 1997 yılından itibaren faaliyetlerine devam etmektedir. Toplamda 1275 oda, süit ve ultra lüks villa konseptiyle, 30 farklı oda kategorisine sahip olan Gloria Hotels & Resorts, misafirlerine kişiselleştirilmiş ve yüksek konforlu bir hizmet sunmak amacıyla hayata geçirilmiştir. Bulunduğu konum itibariyle aynı zamanda konuklarına doğa ile baş başa tatil imkanı sunan Gloria Hotels & Resorts, yılın her donemi misafirlerine ayrıcalıklı bir tatil deneyimi sunmaktadır. Bünyesinde farklı kategorilerde prestijli ödüllere sahip olan ve kendi sınıfının en başarılı üç adet, 5 yıldızlı oteli olan Gloria Serenity Resort, Gloria Golf Resort ve Gloria Verde Resort markaları ile uzun yıllardır turizm sektöründe hizmet veren Gloria Hotels & Resorts aynı zamanda Avrupa’nın en özel spor yatırımı olan Gloria Sports Arena ile 50’den fazla branşta spor yapılabilen modern kompleks olma özelliğiyle sektöre öncülük etmektedir. Ünlü Fransız mimar Michel Gayon tarafından tasarlanmış olan Gloria Golf Club, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük golf sahası unvanıyla bölgedeki tek Trackman Driving Range alanı ve toplamda 45 delikli üç adet golf sahasıyla, golf sporunun ülkemizdeki en önemli temsilcileri arasında yer almaktadır. Yapmış olduğu yenilikler ve vizyoner bakış acısıyla faaliyetlerine devam eden Gloria Hotels & Resorts, ayrıca uluslararası standartlarda tüm ihtiyaçlara yönelik toplantı gereksinimlerini karşılamakla birlikte ayrıca Gloria Convention Center ile de uzun yıllardır prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.