DOLAR 32,202
EURO 35,0069
ALTIN 2498,743
BIST 10643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  IFC Türkiye’de 2018 Mali Yılına güçlü başladı

  IFC Türkiye’de 2018 Mali Yılına güçlü başladı
  04.11.2017
  A+
  A-
  IFC 2018 mali yılında şimdiye kadar Türk şirketlerine toplam 680 milyon dolar yatırım yaptı. IFC 2017’de de özel sektörü 1,9 milyar dolarlık yatırımla desteklemişti

  İstanbul, Türkiye, 3 Kasım 2017 – Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, 1 Temmuz 2017’de başlayan 2018 mali yılında Türk şirketlerine 430 milyon dolar uzun vadeli finansman ve 250 milyon dolar tutarında ticaret finansmanı sağlayarak yıla güçlü bir başlangıç yaptı. IFC, Dünya Bankası Grubu Ülke Ortaklık Stratejisi çerçevesinde özel sektör ile çalışarak Türkiye’nin kalkınma hedeflerine ulaşmasını destekliyor.
  IFC son dönemdeki yatırımları ile ipotekli tahvil piyasasının canlandırılmasına, işletmeler için finansmana erişiminin artırılmasına ve yeşil konut finansman uygulamasının başlatılmasına yardımcı olan Türk bankalarına destek oldu. IFC, Yapı Kredi Bankası’nın ve Akbank’ın gerçekleştirdiği varlık teminatlı menkul kıymet (VTMK) ihraçlarına 300 milyon dolar karşılığı TL tutarında yatırımı yaptı. Söz konusu finansmanlar konut kredileri sektörüne destek olacak ve sektörde yeşil binaların payının artmasını destekleyecek.
  Türkiye’nin rafineri şirketi ve en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş’a 7 yıl vadeli yaklaşık 100 milyon dolar tutarında kredi sağladı. IFC kredisi ile yeni yatırımlar gerçekleştirecek olan Tüpraş, üretim süreçlerinde ve enerji tüketiminde verimliliğini artırırken ayrıca araştırmaya ve çevre yatırımlarına öncelik verecek. IFC ayrıca Türkiye’nin köklü ve %100 yerli sermayeli ilaç firması Nobel İlaç’a biyoteknolojik ilaç üretim tesisi için 25 milyon dolar finansman temin etti. IFC, şirketin biyoteknolojik ürünler için üretim ve Ar-Ge çalışmalarının geliştirilmesini kapsayan yatırım planlarına destek olacak.
  IFC’nin Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Direktörü Tomasz Telma şunları söyledi: “Türkiye canlı, esnek ve girişimci bir özel sektöre sahiptir ve özel sektör ülkenin kaydettiği büyümenin ardındaki önemli bir itici güç olmuştur. Önümüzdeki dönemde, bu ivmeyi koruyabilmek ve geçtiğimiz on yıllık dönemlerde kaydedilen ekonomik başarıları daha da ileri seviyelere taşıyabilmek için, Türkiye’nin finansal tabana yaymayı, küresel entegrasyonu ve rekabet gücünü arttırma yönünde güçlü yönlerini daha da geliştirmesi ve bu doğrultuda önünde bulunan zorlukları aşması gerekmektedir. IFC özel sektöre sağlayacağı tutarlı destek yoluyla Türkiye’nin kalkınma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaya kararlıdır.”
  2017 Mali Yılında 1,9 Milyar Dolar Destek Sağlamıştı
  IFC’nin bu yılki programı, 30 Haziran 2017’de sona eren güçlü programı takip ediyor. IFC geçen mali yılda kayda değer nitelikte 1.2 milyar dolarlık uzun vadeli finansman ve hisse yatırımı gerçekleştirmiş ve aynı zamanda 860 milyon dolarlık kısa vadeli ticaret finansmanı sağlamıştı.
  2017’de gerçekleşen bazı projelerden bazıları şöyle sıralanıyor: IFC Elazığ’dasağlık kamu- özel sektör ortaklığı çerçevesinde 1000 yataklı entegre sağlık kampüsünün inşasını desteklemek için tahvil ihracı kapsamında 80 milyon Euro yatırım yaptı. IFC, Türkiye’nin sermaye piyasalarını daha da derinleştirmek için toplam yaklaşık 600 milyon dolar yatırım ile Odeabank,Şekerbank, Finans Leasing, Garanti Bankası ve Akbank ile çalışmalarını sürdürdü. IFC ayrıca Assan, Iyzıko ve Mediterra ve Martur şirketlerine finansman ve hisse yatırımı gerçekleştirdi.
  IFC Türkiye’de 50 yılı aşkın bir süredir özel sektörü desteklemektedir. Türkiye toplam 5,9 milyar dolar büyüklüğünde bir potföy ile IFC’nin tüm dünyada en çok faaliyet gösterdiği ikinci ülke konumundadır. Yaklaşık yarım yüzyıl önce gerçekleştirdiği ilk yatırımdan bu yana, IFC 350’den fazla projeye yaptığı yaklaşık 14,2 milyar ABD$ tutarındaki yatırım ile Türkiye’nin özel sektörünü desteklemiştir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.