DOLAR 33,0372
EURO 35,9878
ALTIN 2559,839
BIST 11064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  İzmir’li Mimarlar ve İç Mimarlar ‘’Ekolojik farkındalık için’’ kolları sıvadı

  İzmir’li Mimarlar ve İç Mimarlar ‘’Ekolojik farkındalık için’’ kolları sıvadı
  19.09.2023
  A+
  A-

  Tolstoy’un‘’Hayatın anlamı insanlığa hizmet etmektir.’’ sözüyle yola çıkan ARCHIMIM, İzmir’de yer alan İç Mimarlar Odası, Mimarlar Odası, Serbest Mimarlar Derneği ortaklığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle  sürdürülebilir dünya ve yapılaşma için bir etkinlik düzenliyor. “Architecture forMediterranean ECOLOGY” (‘’ARCH FOR M.E.’’) adıyla düzenlenen etkinliğin açılışı yarın İzmir Bıçakçı Han’da 10.00 da gerçekleşecek.

  Hepimizin bildiği bir gerçek var, o da küresel ısınmadan dolayı dünyamızın büyük bir tehdit altında olduğu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bildirgesne göre artık  küresel ısınma çağı bitti ve bunun yerine küresel kaynama çağı başladı. Yapılan tüm araştırmalar da gösteriyor ki gerekli önlemler alınmazsa 2050 yılına kadar birçok bitki örtüsü ve hayvan türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

  Dünyanın içinde bulunduğu bu tehdidin oluşmasına neden olan en önemli alanlardan biri de binalardaki enerji tüketimi. Bir başka deyişle bu tehdidin üçte birinden fazlasını yani %40’lık bölümünü binalardaki enerji tüketimi oluşturuyor. Ayrıca bina sektörü karbon salınımının da yaklaşık üçte birinden sorumlu. Bunun için bir yapının nasıl sürdürülebilir olacağı, nasıl ekolojik hale geleceği, yapılarda enerji tasarrufunun nasıl sağlanacağı öncelikli konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Burada kilit aktörler tabii ki mimarlar ve iç mimarlar.

  İşte tüm bunları düşünerek yola çıkan ve sürdürülebilir yapılaşma için önemli çalışmalara imza atan ARCHIMIM, İzmir’de yer alan İçmimarlar Odası, Mimarlar Odası ve Serbest Mimarlar Derneği ortaklığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi desteği ile‘’ARCH FOR M.E.’’ (“Architecture for Mediterranean ECOLOGY’’) adı altında bir etkinlik düzenliyor.

  20 Eylül’de İzmir Büyükşehir Belediyesi, ve tüm STK’ların katılımıyla kapılarını açacak olan ARCH FOR M.E., İzmir’de ulusal ve uluslararası sektör profesyonellerini bir araya getirecek. İki gün sürecek olan  İzmir Bıçakçı Han’da düzenlenen organizasyonun ana konusu geleceğe yönelik yapılaşmanın nasıl tasarlanması gerektiği hakkında olacak.

  ETKİNLİĞİN DÜZENLENMESİNE ÖNCÜLÜK EDEN BAŞKANLAR NE DİYOR?

  İzmir İç Mimarlar Odası Başkanı: BURCU YAZGAN

  Gelecekteki en büyük zorluk, tüm alanları yapılaşmaya açmak, kültürel mirası korumadan yıkıp yeniden inşa etmek, küresel ısınmaya neden olan betonla her şeyi kirleterek bir gelecek inşa etmektir. Cehalet ve sorumsuzluğun sonuçları bizi bugün yaşadığımız felaketlere götürürken, sürdürülebilirlik geçmiş ve gelecek arasındaki adalettir. Başarılı iş birlikleriyle Türkiye’de ilk kez düzenlediğimiz ‘Akdeniz Ekolojisi’ başlıklı Arch for M.E. etkinliği, Türkiye’den ve Akdeniz şehirlerinden gelen profesyonel katılımcılarla bu alanda bilgi birikimini artırarak ve farkındalık yaratarak büyük bir işin ilk adımını oluşturuyor. İç mimarinin bu süreçteki rolü: geri dönüşüm ve dönüşüm, ayrıca sürdürülebilirlik için temel etnik değerlerin geliştirilmesi, gelecek nesillere miras kalacak belgeleme için çok önemlidir. Etkinlik, profesyonellerin ve sektörün önde gelen üreticilerinin yenilik sevgilerini ve deneyimlerini ifade etmelerine, paylaşmalarına ve tartışmalarına olanak tanıyor. Herkesin tekrarlamak için sabırsızlanacağı eşsiz bir deneyim olacağını düşünüyorum.

  İzmir Serbest Mimarlar Derneği (SMD) Başkanı: DÜRRİN ULEMA

  Doğaya karşı değil, doğayla uyumlu yapılaşma; sürdürülebilirliktir. Doğayla değil, kendiyle mücadele eden insan, ekolojinin ta kendisidir. İnsan doğanın parçasıdır, yaşam kaygısı güderken doğanın bir parçası olduğumuzu unuttuk. Kışların yaza karıştığı, temiz su kaynaklarının azaldığı, sağlıklı gıdaya ulaşmanın zorlaştığı dünyamızda şimdi unuttuklarımızı hatırlama zamanıdır. Yerel halk geleneksel dokuda iklimi, tarım alanlarını, su kaynaklarını odak noktasına alarak bir kültür oluşturmuştur. Bugün yapılaşmış çevreyi tasarlayanlar; doğayla uyumu sağlamak adına, bu kültürü görmezden gelemez. Hızla akan zamanla birlikte, yeni yapım yöntemleri, geliştirilen malzemeler tasarım ilkelerinde yerini buldukça, zehirsiz sofralar kurulacak, yaşam işte o zaman sürdürülebilecektir. Akdeniz kültürü bu farkındalığı yaşatmak için Arch for M.E. ile bir araya geliyor.

  İzmir Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı: İLKER KAHRAMAN

  İklim değişikliği sebebi ile dünyamızı ısıtıyoruz, tüm çabamız bu ısınmayı iki derecenin altında tutabilmek için. İki derecelik bir farkın bile habitata etkisinin çok olacağını biliyoruz ama bu hedefi ıskalayacak olduğumuzu Paris iklim anlaşmasında imzalanan niyet mektuplarının söylediği hedeflerin hesaplanmasından anlıyoruz. Bina sektörünün iklim değişikliği ile mücadelede en önemli sektör olduğunu ve görevin mimar ve iç mimarlara düştüğünü biliyoruz. İklim değişikliği ve çevre dostu yaklaşımlarda üreticiden uygulayıcıya hepimizin ortak hedefi benimsemesi gerekiyor. İşte ARCH FOR ME bu sebeple düzenleniyor. İnsanlığın ilk yerleşimlerine ev sahipliği yapmış Akdeniz kentlerinden katılımcılar iklim krizinin çözümünde sahip olduğu deneyimi birbirine aktarmak için etkinliğimizde buluşuyor. Bu dayanışmanın parçası olmak ve birbirinden öğrenmek isteyen herkesi etkinliğimize bekliyoruz.

  İzmir Serbest Mimarlar Derneği (SMD) Yönetim Kurulu Üyesi: TAMER AKSÜT

  Yakın zamanda yaşadığımız pandemi süreci içerisinde, insanların evlerindeki yaşam alanları ve kişisel alanları ile bunların işyerlerine yansımaları üzerindeki düşünce biçimleri, sessiz ama etkili bir biçimde devrimsel değişime uğradı. İnsanlar hem iç mekân hem de dış mekân üzerinde, doğal dünyaya karşı doğuştan gelen biyolojik yakınlığını fark etti. ARCH FOR M.E. etkinliği, bu temayı Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler genelinde güneşi, doğayı, biyofili ve ekolojiyi tekrar konuşacak, tartışacak, güncel yapı teknolojilerini ve malzemelerini sergileme fırsatı yaratarak ekoloji ve Akdeniz mimarlığı üzerine yeni bağlantılar oluşturulacaktır. Bize bu deneyimleri modern yapılı çevreye dahil etmenin yollarını gösterecektir.

  ARCHIMIM: ‘’NEDEN BU PLATFORMU DÜZENLİYORUZ?’’

  Leo Tolstoy’a göre ‘’Hayatın tek anlamı insanlığa hizmet etmektir.’’ Yapı sektörünün kilit aktörleri mimarların hayatın tek anlamı olan insanlığa hizmet için harekete geçme zamanlarının geldiğini düşünüyoruz. Bu sebeple ‘Architecture for Mediterranean ECOLOGY’’yi, yani ARCH FOR M.E.’yi düzenliyoruz.

  • Ana konumuz iklim değişikliği için harekete geçmek ve iş birliği yapmak.
  • Siyasi haritayı coğrafyadan ayırmak.
  • Ecolabel, EPD sertifikalı, VOC seviyelerine sahip sürdürülebilir yapı malzemelerinin öğrenilmesi ve kullanılmasına öncülük etmek.
  • Mimari çözümler yardımıyla sürdürülebilir yapıların gelişmesini sağlamak.
  • Ve tabii ki ekolojik farkındalık.

  Bu yıl ilki gerçekleşen etkinliğin destekçileri şöyle; NG Kütahya Seramik, Alumil, Mapei, Barrisol Türkiye, Tekno Yapı, AkzoNobel, Altın Bölme, BusyPod, Certified Partner, Dalsan, Ege Seramik, Eternos, Feltouch, GOM, Huawei, Inventronics, IQ Aluminium System, İca, İnterpon, Klassis, Kosse Stone, Marshall, Papatya, Solino, Uva, Velux, QUBI, Zivella. Peysaj Sponsoru TDA, Ahşap Sponsoru ATIA, İletişim Sponsorları Home Art, Eko Yapı ve BAU Teknolojileri Dergileri. Sanatçı Ekber Sürsal da sürdürülebilir malzemeler ile yarattığı eserleriyle etkinliği destekleyen sanatçılardan.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.