DOLAR 31,3757
EURO 34,0458
ALTIN 2101,702
BIST 9097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Levent Pelesen: “Enerjinin verimli kullanılması tek başına yeterli değil enerji ihtiyacının da azaltılması gerekiyor”

  Levent Pelesen: “Enerjinin verimli kullanılması tek başına yeterli değil enerji ihtiyacının da azaltılması gerekiyor”
  25.09.2019
  A+
  A-

  Yalıtım sektörünün çatı örgütü İZODER, New York’ta düzenlenen ‘İklim Eylem Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2030 yılına kadar yeni binaların, 2050 yılına kadar ise mevcut binaların sıfır karbon hale getirilmesi amacıyla yol haritalarının hazırlanacağını bildirmesine yönelik bir açıklama yaptı.

  Söz konusu hedeflere ulaşmak için sadece binalarda yüksek oranda enerji verimliliğinin sağlanması ve asgariye indirilen ihtiyacın da yenilenebilir enerjiden faydalanılması gerektiğini vurgulayan İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Sıfır karbonlu binalara ulaşmak için ilk aşamada AB ülkelerinde 14-16 cm’ye ulaşan ısı yalıtım kalınlıklarına ülkemizde de ulaşmamız gerekiyor. Isı yalıtımı ile ilgili mevzuatların iyileştirilmesiyle, enerji verimli, yenilenebilir enerjiden faydalanan ve karbon salımı olmayan veya çok düşük seviyede salıma sahip bina stoku hedeflerine ulaşabiliriz” dedi.

  İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, açıklamasında şunları söyledi:New York’ta düzenlenen ‘İklim Eylem Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel düzeyde iklim değişikliği ile mücadele etmek için Türkiye’nin her bir coğrafi bölgesine yönelik eylem planları hazırlandığını açıkladı. ‘Yerel iklim yatırımı için liderlik’ ve ‘herkes için sıfır karbon binalar’ girişimiyle; iklim değişikliği ile başarılı mücadele için öncelikle yerel düzeyde eyleme geçildiğini göstermesi açısından son derece önemlidir.

  Ülkemizde yalıtım ile ilgili yasal düzenlemeler henüz AB ülkeleri seviyesinde değil. Bu Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca anlamda ısı yalıtımıyla ilgili mevzuatlara yönelik olarak sürdürülen yenileme ve tadilat çalışmaları çok önemli bir fırsat. Mevzuatların iyileştirilmesi, ısı yalıtım kalınlıklarının AB ülkelerindeki gibi 14-16 cm seviyesine yükseltilmesi, enerji verimliliği ve karbon salımının azaltılması için çok önemli. Isı yalıtımı ile ilgili mevzuatların iyileştirilmesiyle, enerji verimli, yenilenebilir enerjiden faydalanan ve karbon salımı olmayan veya çok düşük seviyede salıma sahip bina stoku hedeflerine ulaşabiliriz.

  Aynı zamanda ısıtma ve soğutma sistemlerinde verimli cihaz seçimi ve işletimi, aydınlatmada enerji verimliliği öne çıkan diğer unsurlar. Söz konusu hedeflere ulaşmak için enerjinin verimli kullanılması tek başına yeterli değil, aynı zamanda yenilenebilir enerjiden de yararlanılması gerekiyor.

  Binalarda enerji verimliliğini sağlayan en önemli unsurlardan biri olan ısı yalıtımının teşvik edilmesi hem toplumumuz hem yalıtım sektörümüz adına önemli bir adım olacaktır. Çünkü Türkiye’de binalarda kullandığımız enerji miktarı, toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmına, yani yaklaşık yüzde 32’sine ulaşmış durumda. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız ısı yalıtımı önlemleriyle bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün.

  Mevcut mevzuatların etkin bir şekilde uygulanması ve denetlenmesi noktasında eksiklerimiz var ancak eylem planlarının da katkısıyla, ısı yalıtımını kaliteli malzeme ve uzman uygulamalar ile gerçekleştirirsek, sağlıklı ve konforlu yapılara kavuşabiliriz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.