DOLAR 28,8964
EURO 31,1989
ALTIN 1870,999
BIST 8057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Margün Enerji ve Partner EGS, 2 MWh’lık kapasite sunan “Enerji depolama” anlaşması imzaladı!

  Margün Enerji ve Partner EGS, 2 MWh’lık kapasite sunan “Enerji depolama” anlaşması imzaladı!

  Türkiye’de son dönemde çok konuşulan ve yenilenebilir enerji üretim alanında sektörün önemli bir parçası haline gelmesi beklenen bataryalı enerji depolama sistemleri ile ilgili yeni gelişmeler ve işbirlikleri duyurulmaya devam ediyor. Partner EGS ve Margün Enerji arasında imzalanan 2 MWh’lık enerji depolama sistemi satışı anlaşması ile yenilenebilir enerji santrallerinde enerji depolama yatırımlarında da hızlanma dönemi başlıyor. Enerji depolama teknolojisi, girişimciler ve yatırımcılar için büyük fırsat yaratacak.

  Türkiye’de ilk ve tek santrale entegre enerji depolama sistemi, Partner EGS ve Naturel Holding bünyesindeki Margün Enerji arasında imzalanan anlaşma Türkiye’de şu ana kadarki en büyük ölçekli depolama sistemi anlaşması olma özelliği taşıyor.

  “ÜLKEMİZDE BİR İLK OLACAK ÖNEMLİ BİR YATIRIMA BİRLİKTE İMZA ATIYORUZ”

  Naturel Holding bünyesindeki Margün Enerji Genel Müdürü Sami Özgür Bostan, “Bizim için, ülkemizde bir ilk olması açısından önemli bir yatırım. Bu kapsamda bütünleşik depolama ünitesi kurulumu ile ilgili 2 MWh kapasiteli bir sözleşme imzaladık. Sektörde öncü olacak bir anlaşma olduğunu düşünüyoruzBu yatırımlarla birlikte yenilenebilir enerji alanında değişimin de bir parçası olacağız. Aynı zamanda şirketimizin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında bu bütünleşik depolama ünitesi yatırımı önemli bir başlangıç arz ediyor. Enerjinin hem bölgesel hem de küresel dönüşümünde bu anlaşmanın çok önemli olduğunu vurguluyoruz. Projeyi yaklaşık 3-4 aylık bir sürenin sonunda hızlıca devreye alıp güneş enerji santralimizin verimliliği artırıcı bir sistemi olarak kullanmaya başlayacağız. Dolayısıyla hızlıca sonuçlarını göreceğimizi düşünüyoruz. Türkiye, Paris İklim Anlaşması’na bir paydaş olarak girdi. Bu yeni dönemde fosil yakıtların azaltımı ve yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapmak hem iklim değişimi için hem de sürdürülebilirlik açısından önemli. Bununla birlikte bilindiği üzere Türkiye’nin en önemli ithalat kalemlerinden bir tanesi enerji.  Güneş gibi yenilenebilir enerji kaynağına sahip olan Türkiye Kendi kaynaklarından elektrik üretimini artırıp bunu bütünleşik depolama sistemi ile bir araya getirebilirsek ithalat kaleminde ciddi bir azalma meydana gelecektir” dedi.

  Margün Enerji Genel Müdürü Sami Özgür Bostan sözlerini şöyle sürdürdü:

  Huawei ve Partner EGS ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği, yenilenebilir enerji konusunda öncülük yaptığımız birçok adımın bir örneğidir. Enerji depolama teknolojilerinin yenilenebilir enerji sektörünün büyümesinde kritik rol oynaması sebebiyle ÖZMEN-1 GES’e enerji depolama sistemi kuruyoruz. Depolamalı yenilenebilir enerji santralleri, bölgesel ve küresel enerji dönüşümünü destekleyecek. ÖZMEN-1 depolamalı GES ile sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayacak örnek bir yatırım yapıyoruz. Enerji sektöründe bu tür yenilikçi iş birlikleri, iklim değişikliği ile mücadelede ve sürdürülebilir bir enerji geleceği oluşturmak için büyük bir öneme sahip. Huawei ve “Partner EGS” yetkililerine de iş birliğimiz için teşekkür ederiz.”

  “TÜRKİYE’NİN ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ DÖNÜŞÜMÜNE KATKIDA BULUNACAK”

  Partner EGS CEO’su Dr. Alper Terciyanlı, “Tesis edeceğimiz depolama sistemi ile güneş enerji santralinin dengesizlik sorunlarının giderilmesi, üretim verimliliğinin maksimize edilmesi ve enerji piyasasında esneklik kazanmasında önemli bir rol oynayacak. Bu iş birliği, sadece bir satış anlaşması değil, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirliğe olan taahhütlerimizin de bir ifadesidir. Çünkü inanıyoruz ki, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji depolama sistemleriyle desteklenmesi, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma sorumluluğumuzun bir gereğidir. Margün Enerji’yle iş birliğimizin, Türkiye’nin enerji sektöründeki dönüşümüne katkıda bulunacağına ve ülkemizin enerji bağımsızlığına sağlayacağı destekle birlikte, sektörümüzdeki diğer paydaşlara da ilham kaynağı olacağına inanıyoruz.’’dedi.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.