DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
ALTIN 486,949
BIST 1190,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sisli

Pandemide konutta en fazla değer Türkiye’de oluştu

Pandemide konutta en fazla değer Türkiye’de oluştu
25.09.2020
A+
A-

Dünyada pandeminin en yoğun yaşandığı dönem olan ikinci çeyrekte Türkiye’deki gayrimenkulün reel olarak yüzde 11,6 oranında değerlendiğini ifade eden Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, “Global Property Guide tarafından yapılan ve 50 ülkenin dahil edildiği araştırmada Türkiye bu alanda listenin birinci sırasında. Türkiye’de gayrimenkule yatırım yapan hem yerli, hem yabancı kazandı. Bu alanda Türkiye’yi Filipinler, Almanya, Slovakya ve Estonya takip ediyor. Bu güçlü performansın iki temel nedeni var. İlki gayrimenkule yönelik ‘gerçek talep’. İkincisi ise yabancıların Türkiye pazarına yönelik devam eden ilgisi” dedi.

Dünya ekonomisinde derin izler bırakan pandemi sürecinin en fazla etkilediği sektörlerin başında gayrimenkul geliyor. Dünyanın dört bir yanında, gayrimenkul pazarının özellikle 2020’nin ikinci çeyreğinde ciddi kan kaybettiğini vurgulayan Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, “Bu kan kaybından en az etkilenen ülkelerin başında ise Türkiye geliyor” dedi. Global Property Guide tarafından geçtiğimiz dönemde yayınlanan bir analiz raporuna göre, yılın ikinci çeyreğinde gayrimenkulün geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre en fazla değerlendiği ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Faruk Akbal, “Bu da aslında Türkiye ekonomisinin ve Türk gayrimenkul sektörünün şoklara karşı ne kadar dirençli olduğunu en somut biçimde ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

50 ÜLKE ARASINDA BİRİNCİYİZ

Rapora göre, Türkiye’deki gayrimenkulün yıllık reel olarak yüzde 11,6 seviyesinde değerlendiğini sözlerine ekleyen Faruk Akbal şöyle devam etti: “50 ülkenin dahil edildiği araştırmada Türkiye listenin birinci sırasında. Diğer bir deyişle, bu zorlu dönemde gayrimenkulün değerlenmesinde Türkiye dünya rekorunun sahibi konumunda. Bu alanda Türkiye’yi Filipinler, Almanya, Slovakya ve Estonya takip ediyor. Yine söz konusu raporda, gayrimenkulünün en fazla değerlenen 5 ülkeden 4’ünün Avrupa’da olması da ilgi çekici noktalardan birisi.”

YABANCI TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR

Türk gayrimenkul sektörünün böylesinde zorlu bir dönemde gösterdiği güçlü performansın arkasında iki temel nedenin yattığını ifade eden Faruk Akbal, “Bunlardan birincisi Türkiye’deki iç talebin gerçekten temeli olan, gerçek bir talep olması. Türkiye’deki hane halkları büyüklükleri, evlenme ve boşanmalar, kişi başı gelirdeki yükseliş gibi konular gayrimenkul sektörüne güç veren unsurların başında geliyor. Tabii burada ekonomi yönetiminin koordinasyonunda piyasaya verilen teşvikler ve moral de çok önemli. Bunun dışında altı çizilmesi gereken diğer bir konu da yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik devam eden ilgisi. Türkiye’nin gelecek potansiyeli, Avrupa’nın en büyük emlak pazarı olması ve bununla birlikte fiyatların Avrupa ortalamasının neredeyse üçte biri – dörtte biri seviyesinde oluşu ülkemizi cazibe merkezi hâline dönüştürüyor” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKTAKİ BAŞARI ALGIYI GÜÇLENDİRDİ

Bununla birlikte Türkiye’nin pandemi döneminde sağlık alanında gösterdiği başarılı performansın da yabancı yatırımcı nezdinde büyük ilgi çektiğini ifade eden Faruk Akbal, “Özellikle Avrupalı yatırımcıların Türkiye algısının güçlenmesinde, bu pandemi döneminde ortaya koyduğumuz performans son derece etkili oldu. Bunu yaptığımız birebir görüşmelerde çok net biçimde görüyoruz” dedi.

208 MİLYON TL’LİK KONUT SATTIK

Nevita olarak, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye getirilmesinde önemli bir rol üstlendiklerini, özellikle bu dönemde biraz da sorumluluk bilinciyle çok farklı kanallardan da olsa faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ifade eden Faruk Akbal şunları söyledi: “Bizim yurt dışından getirdiğimiz her bir dövizin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu yüzden bu dönemde özellikle dijital kanalları çok yoğun biçimde kullandık. Nevita olarak da pandemi sürecinin en yoğun yaşandığı Nisan-Ağustos döneminde yabancı yatırımcılara toplamda 160 adet konut sattık. Bunun karşılığında da ülkemize 208 milyon TL değerinde döviz getirdik. Yabancı yatırımcının bu dönemde Türkiye’de konut için ödediği ortalama ücret de yaklaşık 1,3 milyon TL oldu.”

TABLO

Ev yatırımı en fazla Türkiye’de değerlendi

Türkiye          11,6

Filipinler        11,5

Almanya         10,9

Slovakya        9,1

Estonya          8,3

Tayland          8,2

Portekiz         8,1

Yeni Zelanda 7,7

Romanya       7,3

Hollanda        6,1

Kanada           5,2

Amerika         5

Rusya             4,8

İzlanda           3,9

Tayvan           3,5

Avusturya      3

Meksika          2,9

Güney Kore   2,9

Danimarka     2,1

Katar              1,9

Singapur        1,7

Japonya          1,3

Norveç           1,2

İngiltere         1,1

İsviçre                        0,6

Brezilya          0,3

Şili                   0,3

Çin                  -0,1

Endonezya     -0,5

Finlandiya      -0,8

Hindistan       -1,2

Kolombiya     -1,4

  1. Afrika -1,4

İsrail               -2,2

*GlobalPropertyGuides, İkinci Çeyrek 2020

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.