DOLAR 31,3757
EURO 34,0458
ALTIN 2101,702
BIST 9097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  “Petrol Ofisi Yönetim Ofisi” projesinde Lagranja Design İmzası…

  “Petrol Ofisi Yönetim Ofisi” projesinde Lagranja Design İmzası…
  18.03.2020
  A+
  A-

  Multidisipliner bir tasarım ofisi olarak Barcelona’da kurulan ve 2013 yılından bu yana İstanbul ofisinde aktif proje ve danışmanlık hizmeti sunan Lagranja Design, Petrol Ofisi Yönetim Ofisi’nin iç mekanlarını tasarladı. Firma faaliyet alanıyla paralel olarak “jeolojik katmanlaşma” konseptinin ele alındığı ofis, maksimum seviyede geçirgen ve akıcı iç mekanlarla tasarlanmış. 

  Global ölçekteki firmalar için ödüllü konaklama, çalışma, yeme & içme, ticari mekan ve sergileme fonksiyonlarında iç mimari projelere imza atan Lagranja Design’ın Firma Ortağı Tunga Baysal ile Mimar Ece Satıbol liderliğindeki İstanbul ofisi, Petrol Ofisi’nin yönetim ofislerini tasarladı. Üsküdar’da bulunan çok katlı bir binanın üç katı içinde tasarlanan proje, toplam alanı 9000 m2 olan ve mekansal kurgusu kendini tekrar eden her bir kat için ortak mimari ögelerin fonksiyonel olarak farklı kullanımı ile oluşturulmuş.

  Mekansal dizilimde departman ve ortak kullanım alanlarının maksimum seviyede geçirgen ve akıcı bir diyalog kurması hedeflenen Petrol Ofisi Yönetim Ofisi projesinde, asansör çekirdeğine ek olarak yalnızca üç katı birbirine bağlayan ve projenin simgesel unsurlarından biri olarak tasarlanan çelik merdiven, bu diyaloğu güçlendirmenin yanı sıra geçirgenliği de artırmış.

  Projenin tüm katlarında sirkülasyon alanları ile birbirine bağlanan açık ofisler, yönetici ve departman içi toplantı odaları ile toplantı odalarının yer aldığı çekirdek ortak olarak kullanılmış. Buna ek olarak tüm çalışanların ulaşabilmesi için zemin katta sosyal toplanma alanı ve konferans salonu olarak kullanılan Agora Cafe, birinci katta ise genel müdür ve yönetim ofisleri konumlandırılmış.

  Ofis Mekanında Jeolojik Katmanlaşma…

  “Jeolojik katmanlaşma” konseptinin iç mimari tasarımın çıkış noktası olarak ele alındığı Petrol Ofisi Yönetim Ofisi’nde, aynı malzemeye ait farklı yüzey bitişleri, hakim renklerdeki tonlama ve degradasyon ile projedeki katmanlaşma olgusunun altı çizilirken, sirkülasyon alanlarının zemininde kullanılan mermer kolon kaplamalarının alt kotunda da tasarıma dahil edilmiş. Kolon kaplamasının üst kotlarında kullanılan mermer fırçalı yüzey ve kumlanmış yüzey dikkat çekerken, toprağın altından yukarıya çıkışı temsil eden bu kullanım şekli, mekan derinliğini artırmış ve doğal bir renk geçişi sağlamış.

  Petrol Ofisi Yönetim Ofisi için özel olarak tasarlanan duvar kağıdı ve karşılama holü halılarının deseni akışkan bir lavın tasviri olarak kullanılmış olan projede, bu desen her bir kat için belirlenen hakim renk ve bu rengin tonlarına göre çalışılmış. Projede zemin kat için petrol mavisi, birinci kat için petrol ofisinin kurumsal rengi olan kırmızı, üçüncü kat için zeytin yeşili tercih edilmiş.

  Katlarda yer alan oda ve toplantı odası gibi kapalı hacimler için alüminyum taşıyıcılı cam bölücü, departmanları belirlemek için ise yüksek dolap üzeri alüminyum taşıyıcılı cam bölücü kullanılmış. Cepheden alınan doğal ışığı iç mekana aktaracak yükseklikteki dolaplarda doğal bitişli meşe kullanılırken, bu dolapların üzerinde oluşturulan gizli saksıların içindeki bitkilendirme ile ofisin içinde dört mevsim yeşil bir görüntü sağlanmış. Açık ofislerde ve Agora Cafe’de akustik konforun sağlanması için selüloz bazlı püskürtme malzeme kullanılmış ve projeye özel olarak tasarlanan açık ofis aydınlatma armatüründe hem akustik konfora katkı sağlayacak akustik kumaş kaplı yüzey, hem de görsel konforu sağlayacak olan direkt-endirekt aydınlatma opsiyonu kullanılmış.

  Tüm ofise hizmet veren toplantı odaları için masif ahşap taşıyıcı içinde tekstürlü camın kullanıldığı özel bir sistem tasarlanırken, mekanik ve elektrik altyapı sistemleri sirkülasyon alanlarındaki asma tavan içinde gizlenmiş ve böylelikle açık ofislerde temiz bir tavan görüntüsü elde edilmiş. Projede asma tavanın yer aldığı mahallerde kubbe formundaki aydınlatma elemanları ile tekdüzelikten uzak ve ferah sirkülasyon alanları yaratılmış.

  Proje dahilindeki tüm hareketli mobilyalar Lagranja Design tarafından tasarlanmış ve Lagranja Collection kapsamı dışındaki mobilyaların tümü Türkiye’de üretilmiş.

   

  Proje Künyesi

  Proje Adı: Petrol Ofisi Headquarters

  Proje Yılı: 2019

  Proje Yeri: Istanbul, Üsküdar

  İç Mimari: Lagranja Design

  Tasarım Ekibi: Gabriele Schiavon, Jordi Catalina Vera, Sedef Demir, Ece Satıbol

  Fotoğrafçı: Ali Bekman / Marc Castane

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.