DOLAR 18,5363
EURO 18,2662
ALTIN 1008,031
BIST 3392,13
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Şirket kültüründe çalışan deneyimi öne çıkıyor

  Şirket kültüründe çalışan deneyimi öne çıkıyor
  15.08.2022
  A+
  A-

  İklimlendirme devi Systemair, sadece imza attığı teknoloji ve çözümlerle sektöre değil aynı zamanda yenilikçi insan kaynakları uygulamalarıyla çalışanlarına da katma değer sağlıyor. Çalışan deneyimine odaklanan, çalışanlarının gelişimini ve ilerleyişini destekleyen şirket, bir işveren markası olarak konumlanmayı hedefliyor. Systemair, şirketi geleceğe taşıyacak yöneticilerin liderlik yetkinliklerini analiz ederek hem kişi bazlı hem de yönetim ekibi olarak ihtiyaç duydukları gelişim alanlarını belirlemek ve güçlü oldukları yönleri performansa çevirmek için İlham Veren Liderlik programını yürütüyor.

  Şirketlerin en önemli kaynağını oluşturan nitelikli iş gücünün kazanılması, geliştirilmesi ve çalışanların aidiyetlerinin sağlanarak kalıcılık elde edilmesi, modern kurumların en önemli hedefleri arasında yer alıyor. Bugün sadece bir işe personel alımı yapan departman konumundan çıkan İK alanı ise şirketlerin bireysel ve bütünsel performanslarının artmasında belirleyici bir rol üstleniyor.

  Systemair olarak insan kaynakları departmanını sadece bir yönetim mekanizması şeklinde görmediklerini, şirketin her katmanında karşılık bulan esnek bir yapı düzeninde konumlandırdıklarını söyleyen Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, işveren markası algısını güçlendirecek çalışmalara hız kazandırdıklarını ifade etti. Motivasyonun ve desteğin merkezde yer aldığı “İlham Veren Liderlik” programına hayat verdiklerini belirten Eroğlu, bu proje kapsamında deneyimli danışmanlık şirketi Human Group ile birlikte yol aldıklarını da bildirdi.

  İK stratejisini çalışanların emeği ve deneyimi belirliyor

  Çalışan deneyimini merkeze alarak yetkin iş gücü kullanımını artırmak istediklerini belirten Ayça Eroğlu; “Benimsediğimiz yenilikçi ve kolektif İK kültürü ile kapsayıcı, çeşitliliği esas alan, açık iletişim kanalları ile etkileşim sağlayan bir mekanizma oluşturuyoruz. İşe alımda verimlilik elde etmek, alanında uzman insanları kazanmak ve şirketimizde kalıcılıklarını sağlamak​, aidiyeti artırmak, geri bildirim yapısını güçlendirmek​, şirket kültürünün benimsenmesini sağlamak, yüksek seviyede üretkenlikle faaliyetlerimize devam etmek gibi hedefler üzerinde çalışıyoruz. Çalışanlarımızın deneyimlerini iyileştirmek adına birçok projemiz mevcut. Hem beyaz hem de mavi yaka çalışanlarımızın eğitimi, gelişimi ve refahı için yeni uygulamalara ve projelere imza atıyoruz Özellikle mavi yaka çalışanlarımızın yetkinliklerini daha iyi analiz ederek onları yeteneklerine uygun pozisyonlara taşımayı, eğitimlerle becerilerini daha da geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

  Çalışanlar dört farklı modül ile kendilerini keşfediyorlar

  İK süreçlerini en efektif şekilde devam ettirmek ve çalışanlara sürdürülebilir değer yaratan bir yapı oluşturmak için İlham Veren Liderler çalışması kapsamında Human Group ile iş birliğine imza attıklarını söyleyen Eroğlu; “Yönetim ekibimiz bu program çerçevesinde dört farklı başlıkta dört ay süren grup eğitimini tamamladılar. Birinci ayda ‘Ben’i Fark Et’, ikinci ayda ‘Bizi Anla’, üçüncü ayda ‘İşte Fark Yarat’ ve son olarak ‘HR Artchitect’ başlıklı modüllerle hem kendilerini hem de ekiplerini daha iyi tanıyıp süreçleri yönetebilmeleri için çalışmalar gerçekleştirdik. Bu süre zarfında Human Group’un profesyonelleri tarafından yöneticilerimiz ile her ay birebir görüşmeler planlandı. Tüm bu süreç; vaka analizleri, kişilik envanterleri, stratejik sunumlar, rol oyunları ve yetkinlik bazlı mülakatlar ile desteklendi” dedi.

  “İnsan kaynakları konusunda beklentileri net bir şekilde belirliyoruz”

  Dinamik ve çevik çalışma modelleri ile insan kaynakları süreçlerini yeniden tasarlayıp dijitalleştirerek güçlü bir işveren markası oluşturduklarını vurgulayan Ayça Eroğlu; “Yeteneği kuruma bağlayan bir kültür yaratarak çalışan deneyimini tasarladık ve uygulamalı çalışmaları hayata geçirdik. Bunun için öncelikle geçmişte yapılan çalışmalar ve mevcut süreçleri inceledik, yanı sıra var olan sistemleri analiz ettik. Tüm yöneticilerle bir araya gelerek ortak bir çalışan deneyimi yapısı belirledik. Çalışanlarımızdan da karma bir grup belirleyerek Systemair’i geleceğe taşıyacak insan kaynakları ve çalışan deneyimi konusunda beklentileri netleştirdik. Ardından tüm çalışma sonuçlarını analiz ederek raporlaştırdık. Gerçekleştirdiğimiz tüm bu titiz çalışmaların şirketimize ve çalışanlarımıza katma değer sağlayacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.