DOLAR 17,9694
EURO 18,3156
ALTIN 1030,269
BIST 2782,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Yabancılara kiralama yoluyla ikamet izni kaldırıldı

  Yabancılara kiralama yoluyla ikamet izni kaldırıldı
  06.07.2022
  A+
  A-

  Türkiye’de 1169 mahalle yabancı ikametgahına kapatılırken, Temmuz itibariyle yabancılara ev kiralama yoluyla ikamet izni de kaldırıldı. Bir süre önce yabancılara vatandaşlık için gereken yatırım limiti 400 bin dolara çıkarılmıştı. Düzenlemeyi değerlendiren Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, önlemlerin aynı zamanda kira fiyatlarını da dengeleyeceğini belirtirken, yabancılara vatandaşlık verilmesine dair uygulamaların da yatırımları artıracak şekilde geliştirilmesini önerdi.

   

  Türkiye’de 62 farklı ilde 1169 mahalle yabancı uyruklu kişilerin ikametgahına kapatılırken, Temmuz itibariyle yabancılara ev kiralama yoluyla ikamet izni de kaldırıldı. Göç İdaresi Başkanlığı, söz konusu mahallelerde yabancı sayısının toplam nüfusun yüzde 20’si ile sınırlandırılacağını açıkladı .Bu kapalı mahallelerde, yabancı uyruklu kişiler mülk satın alsalar dahi oturma izni alamayacak. Bir süre önce yabancılara vatandaşlık için gereken yatırım limiti de 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmıştı.

  Bugüne dek Türkiye’de yaşamak isteyen yabancılar kira sözleşmesi ile oturma izni başvurusu yapabilmekteydi. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığına gönderilen genelge ile yabancıların oturma izni edinme sürecinde değişikliğe gidildi. Türkiye’de artık yabancılar oturma izni başvurusu yapabilmek için Türkiye’de mülk sahibi olmaları zorunlu kılındı. 27 Nisan 2022 tarihinden itibaren yabancıların gayrimenkul sahibi olarak Türkiye’de oturum izni alabilmesi için büyükşehirlerde en az 75 bin dolar, küçük şehirlerde ise 50 bin dolar değerinde olması gerekiyor.

   

  “Yatırım yerine kiralamayla ikamet belgesi almaya başlamışlardı”

  Düzenlemeyi değerlendiren Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, önlemlerin gettolaşmayı önleyeceği gibi, fahiş kira fiyatlarını da dengeleyeceğini  söyledi.

  Yabancılara vatandaşlığa dair uygulamaların yatırımları artıracak şekilde geliştirilmesini öneren Emrullah Yedikardeş “Yabancı uyruklular için vatandaşlık hususunda yatırım limitinin 400 bin dolara çıkartılmasından sonra yabancılar yatırım yapmak yerine, Türkiye’deki faaliyetlerini ikamet belgesi alarak sürdürme seçeneğine yönelmişlerdi. İkamet belgesi için basit bir kira sözleşmesi ile oturum izni alınabiliyordu. Şimdi bu durumun önüne geçiliyor” dedi.

   

  Hükümetin yerinde bir karar aldığını belirten Emrullah Yedikardeş, inşaat sektörü ve ekonominin makro faydası için yabancıları yatırıma yöneltecek bir kaç düzenlemeye daha ihtiyaç olduğunu söyledi.

   

  Tek kişi için 250 bin dolar seçeneği sunulmalı

  Bu konan gayrimenkul sektöründeki birçok oyuncuyu ilgilendirdiğini belirten Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş “İstanbul için en az 75 bin dolarlık bir yatırım bedeli ile oturum izni hususu insanları 400 bin dolarlık yatırım yaparak vatandaşlığa başvurmayı teşvik edecek gibi görünüyor. 400.000 dolar yatırım ile 18 yaş altı aile bireyleri ve eşi, aile boyu vatandaş olabiliyor. Ancak sadece iş yapmak isteyen ve sadece kendisine vatandaşlık alması yeterli olanlar da var. Bu yönde istekleri olanlara vatandaşlık limiti tek kişi için 250 bin dolar seçeneği sunulabilir.  Bu durum vatandaş olanların sayısını düşürürken, yatırımları arttıracaktır” önerisinde bulundu.

   

  Tatilciler düzenlemeden etkilenmiyor

  Söz konusu düzenlemelerin konut projelerindeki satışlara katkısı olacağını belirten Emrullah Yedikardeş tatil için ev alan yabancıların düzenlemeden etkilenmeyeceğini de söyledi. Emrullah Yedikardeş, tatilcilerin ikamet izni olmaksızın Türkiye’de 180 gün kalabildiklerini hatırlattı.

   

  KARMAR HAKKINDA

  İnşaat, madencilik, gıda ve turizm sektörlerindeki başarısı ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi firması arasına giren Şimşek Bisküvi Gıda’nın inşaat sektöründeki grup şirketi Karmar AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını Erol Şimşek, İcra Kurulu Başkanlığını da Emrullah Yedikardeş yürütmektedir. Nitelikli, çağdaş mimariye sahip ve sürdürülebilir markalı projeler yapmayı planlayan Karmar AŞ; Fera Life, Fera Business, Prestij Konakları projelerine imza attıktan sonra, İstanbul Basın Ekspres Yolu’nda Karmar Sakura isimli konut projesine başladı. Satış ofisi Haziran 2022’de faaliyete giren Karmar Sakura projesi, geniş metrekareleri, konforlu daire tasarımları ve huzur veren peyzajıyla aileler için büyük bir cazibe merkezi olarak konumlanıyor. Karmar Sakura projesi toplam 241 daire, 57 ticari birimden oluşuyor.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.