DOLAR 21,0838
EURO 22,869
ALTIN 1321,013
BIST 5114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Yarışın gerisinde kalmamak için hedef 1300 AR-GE merkezi

  Yarışın gerisinde kalmamak için hedef 1300 AR-GE merkezi
  22.03.2018
  A+
  A-

  Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Bursa Şubesi, dünyanın gündemindeki sanayinin dijital dönüşümü, yapay zeka ve robotlar konularını içeren I. Sanayinin Dijital Dönüşümü Çalıştayı’nı Bursa’da düzenledi. Ticarileşememe, sanayideki dönüşüm ve Ar-Ge tabanlı yerel kalkınmanın önündeki engellerin giderilmesi konularına dikkat çekmek isteyen MMG, tüm bu çalışmaları kapsayacak 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’ni de 17-18 Ekim tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirmeyi planlıyor. Türkiye’nin sanayide dijital dönüşüm olgusunu anlamak, ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla Bursa’da gerçekleştirilen çalıştayda; Ar-Ge ve tasarım merkezleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve organize sanayi bölgeleriyle Türkiye’nin bütün imkanlarını seferber ederek bu defa bu yarışın gerisinde kalınmayacağının altını çizen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan: “ Geçen yıl 323 olan Ar-Ge sayımız, 6 civarındaki tasarım merkezi sayımız, 900’ün üzerine çıktı. Bu yıl Ar-Ge merkezi sayımızın öncelikle ilk 6 ayda 1150’ye çıkmasını daha sonra 1300’e çıkmasını bekliyoruz. Tasarım merkezi sayısını da 150’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. ” dedi.

  Türkiye’nin mutlaka yüksek teknolojili ürünler üretebilecek sanayide dijital dönüşümü tamamlaması gerektiğini vurgulayan MMG Genel Başkanı Osman Balta: “ Bilindiği üzere ülkemizin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alması hedefi bulunmaktadır. Hali hazırda ürettiğimiz ürünlerin sadece yüzde 3,5’i ve ihraç ettiğimiz ürünlerin ise yüzde 3,7’si yüksek teknoloji ürünüdür. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 20 ve yukarısıdır. İleri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünler üretebilmemiz için iyi eğitim almış yeterli deneyimli insanlara ihtiyaç var. ” şeklinde konuştu. Küresel bir güç olmanın koşulunun hızla kendi teknolojimizle üretime başlamak olduğunu belirten MMG Bursa Şube Başkanı Rasim Serim: “2017 yılında dünya en çok sanayinin dijital dönüşümünü konuştu. Ülkelerin büyüme stratejilerinden biri olan sanayinin dijital dönüşümü, dünya ekonomi merkezlerinin üst sıralarında yer aldı. 4. Sanayi devrimi ile üretim maliyetlerinde yüzde 30’a yakın düşüş, satışlarda yüzde 30’a yakın artış beklenmektedir. Sanayide dijital dönüşümü gerçekleştirmek; üretim hatlarına, tedarik zincirine ve değer hatlarının bütününe entegre etmekle ilgilidir.” ifadelerine yer verdi.

  GELECEKTE ROBOTLAR, ROBOTLARIN MONTAJINI YAPACAK

  Yerli teknolojiyle üretilmiş insanımsı robotların endüstride montaj operatörleriyle birlikte görev almasına dair yaklaşık 20 yıl önceki öngörüsünü, yol haritasını paylaşan Hakan Altınay: “Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde ön tarafta savaşan artık gerçek insanlar görmeyeceğiz, insana benzeyen robotlar konusunda ciddi askerler oluşacak. İnsansız hava araçları, insansız kara araçları, insansız deniz araçları… Gelecekte robotlar, robotların montajını yapacak.” açıklamalarında bulundu.

  BİR ÜLKE KADAR GELİR ÜRETİMİ

  Tazi.ai’nin kurucu ortağı, Tübitak ve AB onaylı projelerde yer alarak 14 patenti ve 80’i aşkın yayını bulunan Zehra Çataltepe: “ Beni düşündüren, çok data toplayan insanların tekelleşmesi. Mesela Google ve Facebook şu anda dünya devleri. Türkiye’nin gayri safi milli hasılası, Google’nin reklam gelirlerinin 3 ya da 4 katı. Bir ülke kadar gelir üretiminden bahsediyoruz. Artık verinin para gibi değiştirildiği ortamlara geleceğimizi düşünüyorum.” dedi.

  Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Batı dünyasında robotların hukukunun tartışıldığını ve şirketlerin her geçen gün değişen endüstriyel üretim gereksinimlerine uyum sağlamak için yeni üretim araçları ortaya koymaları gerektiğini söyledi.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.