DOLAR 33,0372
EURO 35,9878
ALTIN 2559,839
BIST 11064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  Konut alırken fark etmeyeceğiniz riskleri Home Inspection ile azaltın

  Konut alırken fark etmeyeceğiniz riskleri Home Inspection ile azaltın
  02.07.2024
  A+
  A-

  Yurtdışında yaygın olarak kullanılan Home Inspection (Ev Teknik Kontrolü) hizmeti ülkemizde de dikkat çekmeye başladı.  Ev alacakların karşılaşabilecekleri risk ve masrafların önden belirlendiği hizmette, tesisat ve elektrik problemlerinden, çatı ve izolasyon sorunlarına kadar tüm yapısal risk faktörleri belirlenebiliyor. Bu hizmetle alıcıların fiyat indirimi ve gerekli tamiratların yapılması konusunda özel pazarlık fırsatı da sağladığına değinen Hise Global Kurucu Ortağı Ebru Öz, Home Inspection’ı bilinçli ve güvenli bir yatırımın anahtarı olarak tanımlıyor.

  Satın alma aşamasında beğenilen ev, genelde kısa bir süre incelenir ve bu sürede yapısal bazı olumsuzlukları tespit etmek çok da mümkün değildir.  Çoğu kez satıcının bile farkında olmadığı bu olumsuz durumlar, alıcı konutta yaşamaya başladıktan sonra görülmeye ve sorun yaratmaya başlar.

  Potansiyel alıcıların evin mevcut durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmalarını sağlayan Home Inspection (Ev Teknik Kontrolü)  ile gizli kalmış yapısal problemler, tesisat sorunları, elektrik arızaları veya diğer potansiyel riskler profesyonel bir teknik kontrol ile tespit ediliyor. Bu sayede alıcılar, ileride karşılaşabilecekleri masraflar ve zorluklar hakkında önceden bilgi sahibi olup, daha sağlıklı ve bilinçli bir satın alma kararı verebiliyor. Ayrıca teknik kontrol sonuçlarına dayanarak satıcı ile fiyat müzakeresi yapma imkanı doğabiliyor, bu da yatırımın daha güvenli ve karlı olmasını sağlıyor. Bu nedenle ev teknik kontrolü yaptırmak, alıcıların hem maddi hem de manevi olarak, güvenli bir ev satın alma süreci geçirmeleri için kritik bir adım oluşturuyor.

  “Alınacak yeni evde karşılaşılabilecek olumsuz durumlar hakkında önceden bilgi veriyor”

  Alınmak istenen veya bir sözleşmeye(kat karşılığı inşaat sözleşme vb.) bağlı olarak teslim alma öncesinde yapılan ev teknik kontrolünün muhtemel olumsuz durumlara karşı alıcıları önceden bilgilendirdiğini belirten Hise Global Kurucu Ortağı Ebru Öz, hizmete ilişkin şu açıklamalarda bulundu: Home Inspection; evin fiziksel yapısının ve sistemlerinin incelenerek, evin beyan edildiği niteliklere sahip olup olmadığının ve onarım gerekip gerekmediğinin bir uzman tarafından belirlenmesi işlemidir. İncelemeler sonucunda uzman, elde ettiği bulguları yazılı bir rapor halinde potansiyel alıcıya sunar. Bu raporda; mülkün genel durumu ve görünür sorunları, onarım gerekip gerekmediği, gizli bir hasar riski olup olmadığı, daha fazla araştırmanın tavsiye edilip edilmediği gibi bilgiler ye alır. Bir ev alıcısı için evin mevcut durumu ve gelecekteki yaşanabilirliği ile ilgili bilgi sahibi olmak adına oldukça değerli bir işlemdir.”

  “Birçok ev taşındıktan kısa zaman sonra onarım veya bakım gerektiriyor. ”

  Ebru Öz, ev teknik kontrolü ile ilgili bilgilendirmelerine şu örneklerle devam etti: “Aldığınız evi kullanmaya başlamadan tesisatta herhangi bir sorun olup olmadığını anlamanız oldukça zordur. Musluklara gelen suyun tazyikinin yeterli seviyede olmaması, tesisat borularından, havalandırma fanından, asansörden gelebilecek sesler veya ıslak hacim giderlerinden gelebilecek koku rahatsız edecek seviyede olabilir. Küf sorunları olabilir. Yine ıslak hacimlerde kullanılan armatürlerin yeri ve özellikleri kullanışlı olmayabilir. Isıtma sisteminde ve elemanlarında sorunlar, konutun bulunduğu bölgeye has rüzgar etkisi, gürültü etkisi gibi durumlar söz konusu olabilir. Malzeme, işçilik kalitesinin düşük olmasından kaynaklı döşemede, duvarlarda ilk bakışta kolaylıkla dikkatten kaçan sorunlar olabilir. Birçok alıcı yeni bir eve taşındıktan sonra elektrik sistemleri, su tesisatı, kapı, pencere gibi konularda erken onarım veya bakımla karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyor.”

  “Evi almadan sorunları ele almak, oldukça tasarruf sağlayabilir”

  Ev teknik kontrolünün tamirat, tadilat sorunlarını ortaya koymasının yanı sıra yangına neden olabilecek bir sorun veya hatalı kablolama gibi potansiyel risk taşıyan durumları da ortaya çıkarabildiğini ifade eden Ebru Öz, “Uzman deneyimi ve titizliği ile evdeki bileşenleri inceler, ardından tüm bulgularını kapsayan bir rapor hazırlar. Ev teknik kontrolü sayesinde evinizi mümkün olduğunca güvenli ve sağlam hale getirmek için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi edinmiş olursunuz. Daha da ötesinde sorunları erkenden ele almak oldukça tasarruf ettirebilir. Satıcıdan sorunları düzeltmesini isteyebilir, satın alma fiyatını düşürebilir ya da sorunları kendiniz çözebilmeniz için bir onarım planı ile katlanmanız gereken zaman ve maliyeti öngörebilirsiniz.”

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.