DOLAR 33,0372
EURO 35,9878
ALTIN 2559,839
BIST 11064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

  “MAPEI Sürdürülebilir Kent Buluşmaları”nın sekizincisi Ankara’da gerçekleştirdi

  “MAPEI Sürdürülebilir Kent Buluşmaları”nın sekizincisi Ankara’da gerçekleştirdi
  12.06.2024
  A+
  A-
  MAPEI’nin organize ettiği Sürdürülebilir Kent Buluşmaları’na bir yenisi daha eklendi. Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda Mapei Genel Müdürü Selman Tarmur, Havayı Koklayan Adam Meteorolojist Bünyamin Sürmeli, Mapei Türkiye Yapı Grubu İş Geliştirme Yöneticisi  Haluk Tekin ve Mimar Nevzat Sayın yapısal mimaride sürdürülebilirlik üzerine konuşmalar gerçekleştirdi.

  Sürdürülebilirliğin çevresel değil toplumsal bir sorun haline geldiğini belirten Mimar Nevzat Sayın yapıları bu anlamda hareket ederek inşa etmenin büyük önem taşıdığını vurguladı.

  Mapei, “Sürdürülebilir Kent Buluşmaları” kapsamında Ankara’da sektör temsilcileri ile bir araya geldi. “Sürdürülebilir kentler için yenilikçi uygulamalar” konulu toplantıda yapısal güçlendirme ve sektördeki yenilikler hakkında katılımcılara bilgi verildi.

  Mapei Genel Müdürü Selman Tarmur, Havayı Koklayan Adam Meteorolojist Bünyamin Sürmeli ve Mapei Türkiye Yapı Grubu İş Geliştirme Yöneticisi  Haluk Tekin ve Mimar Nevzat Sayın’ın sunumlarını paylaştığı toplantıya inşaat mühendisleri, mimarlar, sivil toplum kuruluşları üyeleri, belediye yetkilileri ve basın mensupları katılım sağladı. Yoğun ilgi gösterilen toplantıda yapısal mimaride sürdürülebilirliğin yanı sıra Mapei’nin sürdürülebilir ürünleri ve yapısal güçlendirme çözümleri hakkında da bilgiler verildi.

  MAPEI SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN 100.000 TONDAN FAZLA CO2 TELAFİ EDİYOR

  Mapei’nin temelden çatıya her türlü ihtiyaç için benzersiz ürün yelpazesi sunduğunun altını çizen Mapei Genel Müdürü Selman Tarmur, “İnşaat sektörünün her türlü ihtiyacını karşılamak için yapı çözümleri geliştiriyor, üretimini ve dağıtımını sağlıyoruz. İnşaat sektörüne yönelik ürünler dünyasında en geniş ürün yelpazesiyle tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Mapei olarak günümüzde inşaat sektörüne yönelik kimyasal ürünlerin, dolgu malzemelerinin ve yapıştırıcıların üretiminde dünya lideriyiz. 20 ülkede 32 AR-GE merkezi olan Mapei’nin, Milano’daki Kurumsal Araştırma Merkezi tarafından koordine edilen 32 ana araştırma merkezi ve her biri kalite kontrol laboratuvarlarıyla donatılmış 90 üretim tesisi bulunuyor. En iyi ve en yenilikçi çözümleri sunuyor, eko-sürdürülebilir ilkelere göre tasarlıyor, inşa ediyor ve güvenli, dayanıklı ve çevre üzerinde mümkün olan en az etkiye sahip ürünler geliştiriyoruz. Sertifikalı çevre kredileri satın alarak ürünlerimizin yaşam döngüsü boyunca salınan CO2’nin tamamen telafi edilmesi için çalışıyoruz. Gezegeni korumak bizim için somut bir taahhüttür: yaşam döngüleri boyunca çevre üzerinde daha az etkisi olan çözümler üzerinde çalışıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz bölge ve yerel toplulukların sürdürülebilir kalkınmasına spor, kültür ve çevre odaklı destek girişimleriyle katkıda bulunuyoruz. Her geçen dün değişen ve zorlaşan pazar ihtiyaçları geniş bir vizyonun yanı sıra her zaman daha fazla yeniliğe ve sürdürülebilirliğe odaklanmayı gerektiriyor. Bu yüzden her gün, dünyanın her köşesinde, binlerce şantiye Mapei çözümlerine güveniyor” dedi.

  SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇEVRESEL BİR SORUN HALİNE GELDİ

  Sürdürülebilirlik ve düzenli yapılaşma için kamusal değil kolektif bir bilinç oluşturmak şart diye konuşmasına başlayan Mimar Nevzat Sayın, “1940’lar ve 1950’lerde hızlı kentleşme hareketi beraberinde düzensiz şehirleşmeyi ve yapılaşmayı getirdi. 1960 ve 1970’ler ise mimarların, mühendislerin kolektif bir bilinçle çalışarak imza projeler bıraktıkları özel bir dönem olarak öne çıktı. 1980’lerdeki toplumsal dönüşüme de bağlı olarak kötü inşaat modelleri öne çıktı ve bugünkü kötü kentleşmenin en büyük sebebi oldu. Bugün bu toplantı vesilesi ile sektörün tüm paydaşlarını sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için ortak hareket etmeye davet ediyorum. Bu anlamda Mapei’nin il il dolaşarak gerçekleştirdiği “Sürdürülebilir Kent Buluşmaları” kamuoyunda farkındalık yaratmak için çok değerli” dedi.

  HER YIL ORTALAMA 9 MİLYON İNSAN KİRLİLİK NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR

  Sürdürülebilirlik ve iklim krizi üzerine toplantıya katılarak değerli bilgiler paylaşan Havayı Koklayan Adam Meteorolojist Bünyamin Sürmeli, küresel ısınma ve iklim krizinin etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimize vurgu yaparak, krizle mücadele konusunda devletler, şirketler ve bireyler bazında herkesin gerekli sorumlulukları alması gerektiğine işaret etti. Gıda israfına da değinen Sürmeli, dünyada 8 milyar nüfusa rağmen 32 milyar insanı besleyecek hacimde üretim yapıldığını, buna karşın 800 milyon insanın da açlıkla mücadele ettiğini dile getirdi. Aşırı hava olaylarının dünyada her saat 16 milyon dolara mal olduğuna vurgu yapan Bünyamin Sürmeli, her yıl ortalama 9 milyon insanın kirlilik nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti.

  SÜRDÜRÜLEBİLİR VE YENİLİKÇİ ÜRÜNLER

  Mapei Türkiye Yapı Grubu İş Geliştirme Yöneticisi  Haluk Tekin ise Mapei olarak inşaat sektörüne yönelik sürdürülebilir ve yenilikçi ürünler ile hizmet verdiklerinin altını çizerek çevreci ürünler hakkında kısa bir sunum yaptı. Yapısal güçlendirme hakkında da önemli detaylar vererek şu açıklamalarda bulundu:

  Her tür zemin, duvar ve kaplama malzemelerinin uygulanması için yapıştırıcı ve tamamlayıcı ürünler üretiminde dünya lideriyiz. Aynı zamanda Mapei olarak su ve ısı yalıtım ürünleri, yapısal güçlendirme ürünleri, özel harçlar, çimento ve beton katkıları, yeraltı inşaatı için ürünler ve beton ve tarihi yapıların restorasyonu gibi yapı endüstrisinde kullanılan diğer kimyasal ürünlerde uzmanlaştık. 6.000’den fazla üründen oluşan ürün yelpazemiz, tamamen çevreye saygılı üretim tesislerinde üretiliyor.”

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.